Grillowanie. Gdzie i kiedy wolno. Co grozi za złamanie przepisów?

Polacy kochają grillować. Nad rzeką, w parkach miejskich, a nawet na balkonach w blokach wielorodzinnych spotkać można amatorów kiełbasy smażonej na świeżym powietrzu. Wkrótce długi, majowy weekend, warto więc przypomnieć sobie, gdzie i jak można legalnie grillować. Brak tej wiedzy może skutkować mandatem nawet kilkusetzłotowym.

Właściwie w każdym większym mieście są wyznaczone miejsca, w których regulamin pozwala mieszkańcom na grillowanie. To parki miejskie, przystosowane polany na trenach zielonych czy wyznaczone miejsca na miejskich plażach. Nie oznacza to wcale, że możemy w nich grillować bezkarnie.

Zawsze pamiętać trzeba o tym, by palenisko było w miejscu niezagrażającym wybuchem pożaru. - Co roku dochodzi do kilkudziesięciu pożarów spowodowanych nieprzestrzeganiem przepisów - mówi serwisowi PortalSamorządowy rzecznik prasowy KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Strażak dodaje, że czasem wystarczy niewielki powiew wiatru, żeby został poderwany w powietrze tlący się fragment popiołu z węgla drzewnego, który wpadnie do ogródka czy domu sąsiadów.

Reklama

Pożary w Szwecji a grillowanie

W Polsce przepisy prawne, jeśli chodzi o grillowanie, nie odnoszą się np. do mieszkańców domów z ogrodem lub działek za miastem. W ustawie o własności lokali z 1994 roku, która określa prawa i obowiązki właścicieli mieszkań i posesji, a także zasady współżycia w tzw. częściach wspólnych, nie znajdziemy regulacji na ten temat. W takim przypadku decyduje ogólny przepis prawny, wskazujący jedynie na przestrzeganie porządku i dobra innych mieszkańców.

Strażak przypomina, że w związku z potężnymi pożarami, które wybuchły w ubiegłym roku w Szwecji (w gaszeniu których pomagały zastępy polskich strażaków), i spowodowanymi w wielu przypadkach właśnie domowym grillowaniem, władze kilku szwedzkich regionów administracyjnych dopiero niedawno zniosły zakaz grillowania na prywatnej własności. Do dziś w tym kraju nie wszędzie jest to dozwolone.

Dobro innych, nie tylko swoje

W Polsce póki co nie ma takich zakazów. - Samo używanie grilla czy podpałki do niego nie jest zabronione. Pamiętać należy jednak, by naszym grillowaniem nie naruszyć ładu i porządku innego mieszkańca - podkreśla w rozmowie z nami rzecznik stołecznej straży miejskiej, starszy sztabowy Sławomir Smyk. - Nasze grillowanie na balkonie, w bloku wielorodzinnym może taki ład zburzyć. (...)

Dodaje, że często rozpalaniu grilla towarzyszy generowanie innych wykroczeń, jak np. picie alkoholu w miejscu niedozwolonym. - Wówczas strażnik może nałożyć karę nawet 100 zł - mówi Sławomir Smyk. - Każde wykroczenie zostanie ocenione w zależności, jakie sutki wywołało - podkreśla Smyk - Miejmy na uwadze także dobro innych, nie tylko swoje - apeluje strażnik.

Przepisy i zdrowy rozsądek

- Ludzie często zapominają o tym, że fakt, iż nie można palić ogniska w lesie nie oznacza, że można tam rozpalać grilla - podkreśla Paweł Frątczak z PSP. O tym, czy grillowanie jest dozwolone decyduje regulamin parku lub innej przestrzeni miejskiej. Grillować nie można w miejscach zabytkowych, historycznych. Za grillowanie w takim miejscu grozi mandat nawet do 500 zł. (...)

Tomasz Jakubowski

29 kwietnia 2019 r.

Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Dowiedz się więcej na temat: grill na balkonie | grill | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »