Hamulec cen gazu ma obowiązywać w Niemczech od stycznia

Rząd w Berlinie chce zamknąć często krytykowaną „zimową lukę” w limicie cen energii. Odciążenia planowane są już na styczeń i luty.

Obywatele i przedsiębiorstwa mają skorzystać z tzw. hamulca cen gazu już w styczniu i lutym 2023 roku. Zgodnie z projektem ustawy, udostępnionym dziś (22.11.2022) Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA), kwota ulgi mająca obowiązywać w marcu przyszłego roku, zostanie "równomiernie rozciągnięta" także na dwa wcześniejsze przyszłoroczne miesiące. Wcześniej informował o tym tygodnik "Der Spiegel".

Łagodzenie obciążeń

Taka procedura planowana jest również w przypadku hamulca cenowego energii elektrycznej. Rząd Niemiec reaguje na gwałtowny wzrost cen energii wielomiliardowym hamulcem cenowym i chce złagodzić związane z tym wzrostem obciążenia finansowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W pierwszym kroku Bundestag i Bundesrat zdecydowały się na jednorazową wypłatę pieniędzy w grudniu tego roku.

Reklama

W ramach hamulca cenowego gazu gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mają otrzymać gwarantowaną cenę gazu brutto w wysokości 12 centów za kilowatogodzinę dla 80 procent jego dotychczasowego zużycia. Dla pozostałych 20 procent ma obowiązywać cena umowna.
W przypadku ciepła sieciowego gwarantowana cena brutto ma wynosić 9,5 centa.

Ulgi dla przemysłu

Planowane jest także wprowadzenie hamulca cen gazu dla przemysłu, który ma obowiązywać od stycznia. Duzi odbiorcy gazu w Niemczech mają otrzymać gwarantowaną cenę 7 centów za kilowatogodzinę netto za 70 procent jego dotychczasowego zużycia.

Ulgi dla przemysłu są związane z pewnymi warunkami. Na przykład w okresie obowiązywania hamulca cenowego nie może on zasadniczo wypłacać dywidendy, jak głosi projekt ustawy. Zdecydowanie największa część hamulca cen energii ma zostać sfinansowana poprzez "parasol ochronny" opiewający na sumę do 200 mld euro, a rząd Niemiec zaciąga w tym celu nowe długi.

Skutki wojny

W projekcie ustawy stwierdzono, że napastnicza wojna Rosji z Ukrainą, która narusza prawo międzynarodowe, w ciągu 2022 roku coraz bardziej zaostrza i pogarsza sytuację na rynkach energetycznych w Niemczech i Europie. W szczególności ostatnie, bardzo duże podwyżki cen gazu ziemnego i ciepła, stanowią "znaczne obciążenie, w niektórych przypadkach zagrażające egzystencji" dla ludności i przedsiębiorstw w Niemczech.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Są one ogromnym wyzwaniem społeczno-politycznym i gospodarczym" - stwierdzają autorzy projektu.

Hamulce cenowe powinny złagodzić skutki rosnących kosztów energii i najbardziej dotkliwe konsekwencje takiego rozwoju sytuacji dla konsumentów i przedsiębiorców. Rząd Niemiec powołał w tym celu specjalną komisję ekspertów.

(DPA/jak), Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: gazociąg | podwyżka cen gazu | Niemcy | kryzys gazowy | ceny gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »