Reklama

Hipoteka odwrócona uratuje seniorów przed biedą?

W starzejących się społeczeństwach Europy problemem staje się zapewnienie seniorom życia na materialnym poziomie niewiele różniącym się od czasu ich aktywności zawodowej. Systemy emerytalne w wielu krajach (także w Polsce) nie są w stanie udźwignąć ciężaru utrzymania rosnącej liczby uprawnionych do świadczeń. Czy odwrócona hipoteka będzie lekarstwem na te bolączki?

Różne warianty tzw. hipoteki odwróconej (związane bądź nie z rynkiem bankowym) funkcjonują w wielu krajach świata. W Polsce takie produkty są mniej popularne (wciąż nie mamy ustawy o hipotece odwróconej), choć wielu polskich seniorów dysponuje nieruchomościami i nie ma spadkobierców, którzy mogliby nabyć do nich prawa.

- Aż 80 proc. polskich seniorów posiada na własność nieruchomość, ale wciąż nie postrzega jej jako kapitału, z którego można byłoby skorzystać. Większość emerytów boryka się z kłopotami finansowymi i długami, a mimo to osoby w wieku produkcyjnym nie myślą o emeryturze i sposobach jej zabezpieczenia. Nie mają oszczędności, ani pomysłu w jaki sposób mogłyby dorabiać na starość. Liczą na świadczenia od Państwa, ale to za mało - mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM (firma oferuje tzw. rentę dożywotnią w zamian za przeniesienie własności nieruchomości).

Reklama

Z najnowszych doniesień EPPARG (European Pension & Property Asset Release Group) wynika, że instytucja hipoteki odwróconej staje się coraz bardziej popularna w większości krajów europejskich. Rynek w Stanach Zjednoczonych, który jest pięciokrotnie większy aniżeli w Wielkiej Brytanii, traci na wartości, podczas gdy ten drugi rośnie w siłę. Wzrosty notuje się również w Hiszpanii, Francji i Włoszech. W ostatnim z tych krajów w 2016 roku rząd wprowadził regulacje rynku hipoteki odwróconej, co znacznie przyspieszyło jego rozwój.

W Stanach Zjednoczonym największym graczem wciąż pozostaje American Advisors Group z około 20 proc. udziałem w rynku, natomiast pozostałe firmy konkurują o klientów z setkami innych usługodawców. Największy popyt na produkty hipoteki odwróconej w USA zanotowano w latach 2008-2009, ale w 2011-2012 roku liczba podpisywanych umów zaczęła stopniowo spadać. Jedną z przyczyn były zaostrzone standardy dotyczące oferowania usług oraz przepisy związane z ochroną praw konsumentów.

Wielka Brytania znajduje się w fazie dynamicznego wzrostu. Wiele gospodarstw domowych będzie musiało stawić czoła nieuniknionemu zadłużeniu, a jak pokazują statystyki z brytyjskiego rynku, jedną na osiem osób czeka emerytura bez oszczędności i starość z tykającą bombą zegarową w postaci kredytów z odsetkami. Z badań przeprowadzonych przez Just Group wynika, że wśród seniorów z najniższą emeryturą w kraju (ok. 7,619 funtów rocznie) aż 89 proc. posiada nieruchomości, co powoduje, że popyt na produkty typu eqiuty release wciąż będzie wzrastał.(js)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »