Ile kosztuje ślub kościelny? Zapłata dla księdza to wierzchołek góry lodowej

Kwestia wydatków na ślub kościelny to jedno z najbardziej palących zagadnień, jakie ma przed sobą młoda para. Nie sposób szukać bowiem jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, a większość kościołów nie ma oficjalnych cenników. Trzeba więc skłonić się ku praktyce, a z tej wynika, że przeciętny ksiądz w dobie inflacji też podniósł ceny.

"Ile kosztuje ślub kościelny?" - wystarczy zadać to pytanie w parafii, by przekonać się, że co ksiądz, to inna odpowiedź. Kapłani zwykle niechętnie wskazują cennik, a jeśli już mówią o pieniądzach, to nie podają konkretnych oczekiwań, a raczej starają się naprowadzić przyszłych nowożeńców na konkretne kwoty. Musimy jednak pamiętać, że ofiara złożona za sam udział księdza w ceremonii i udzielenie przez niego ślubu to wyłącznie część kosztów.

Reklama

Ile kosztuje ślub kościelny? Ceny w polskich kościołach to nie "co łaska"

Niejedna para zakochanych, udając się do parafii, by omówić z księdzem cenę za ślub, usłyszała słowa "co łaska". Praktyka pokazuje jednak, że to tylko grzecznościowe stanowisko księdza, który nie chce wskazywać jednej kwoty lub sum zawężonych w konkretne widełki.

Tymczasem okazuje się, że jeśli jeszcze 5 lat temu średnio księża liczyli sobie za odprawienie mszy od 200 do trochę ponad 1000 zł, co wskazywało na średnią około 600 zł. Obecnie, co bez wątpienia podyktowane jest również inflacją, koszty za odprawienie mszy przez księdza to średnio już od 500-600 zł do nawet 1500 zł. Pary młode, chociażby na forach internetowych, wskazują, że ceny wyraźnie wzrosły. W tym momencie na pytanie, ile kosztuje ślub kościelny, można odpowiedzieć, że średnia ofiara dla księdza to 1000 zł.

Ofiara dla księdza to nie koniec wydatków

Msza w kościele jest tylko jedną z wielu części nakładów, jakie musimy ponieść, aby zorganizować tradycyjny ślub. W końcu nie tylko ksiądz dba o odpowiednią oprawę naszej ceremonii.

Kolejnymi osobami, które młode pary opłacają w ramach organizowania ślubu, są kościelni oraz organiści. Ci pierwsi są trochę tańsi i trzeba zapłacić im od 50 do 250 zł. Organista odpowiedzialny za oprawę muzyczną powinien otrzymać od 150 do 400 zł.

Ile kosztują usługi kościelnego i organisty?

Już w tym momencie wskazane wyżej koszty sumują się do ponad 2000 zł, a to jeszcze nie koniec. Zapowiedzi w kościele kosztują od około 50 do 200-300 zł w zależności od parafii. Zaoszczędzić można jednak na naukach przedmałżeńskich, które w niektórych kościołach są darmowe.

Niektóre parafie oferują nauki przedmałżeńskie w wersji online, co kosztuje od 150 do 250 zł. Jeszcze więcej zapłacić mogą pary, które nauki przedmałżeńskie chcą ukończyć w trybie przyspieszonym. W relacjach części młodych par na forach internetowych pojawia się kwota nawet 400 zł. 

Największy rozstrzał cen w kwestii ozdobienia kościoła

Także oprawa w kościele oraz sprzątanie wpływają na to ile kosztuje ślub kościelny. W tym względzie dużo zależy od ceny materiałów, które zdecydujemy się użyć do przystrojenia kościoła. Rozstrzał kosztów w tej kwestii jest bezsprzecznie największy. Obecnie trudno przyozdobić kościół na ślub za mniej niż 200-300 zł. Maksymalne stawki to ok. 700-800 zł. 

Jeśli zdecydujemy się jednak na asystę florystki czy innego specjalisty, kwota za ozdobienie kościoła może szybko urosnąć do nawet 1000 zł. Musimy jednak pamiętać, że ozdoby po mszy zaślubin trzeba zdjąć. To często czynność delegowana osobom trzecim, za którą wykłada się zwykle około 100 zł.

Jak widać, nie sposób podać jednej ceny, jaką trzeba zapłacić za zorganizowanie ślubu w kościele. Kwoty zawsze będą się różniły od siebie w stosunku do regionu kraju, parafii, budynku kościoła, a także księdza, który sprawuje nad świątynią pieczę. 

Z tych wynika natomiast, że w odpowiedzi na pytanie ile kosztuje ślub kościelny w Polsce możemy odpowiedzieć następująco: minimalne koszty to ok. 1300 zł, zaś maksymalne sięgają blisko 4000 zł. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślub | ksiądz | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »