Ile pieniędzy dać dziecku na wakacje?
"Kochani rodzice, przyślijcie pieniądze" - i ty możesz dostać taką wiadomość od swojego dziecka przebywającego na koloniach. Aby tego uniknąć, należy dokładnie przemyśleć, ile dać mu pieniędzy i w jakiej formie. Zależeć powinno to nie tylko od tego, gdzie dziecko spędzi czas wolny, lecz także - jak radzi sobie z gospodarowaniem finansami.
Rodzice wyjeżdżającego dziecka muszą się zdecydować, w jakiej postaci przekazać mu pieniądze - mają do wyboru trzy opcje: gotówka, karta do rachunku lub karta przepłacona (prepaid). Ta ostatnia działa na takiej samej zasadzie jak telefony komórkowe na kartę. Umożliwia płacenie w sklepie, jak również wypłacanie pieniędzy z bankomatu.
Bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się też wyrobienie dziecku karty do rachunku bankowego, ale jest ona dostępna jedynie dla osób powyżej 13. roku życia.
"Danie karty jest najlepszym sposobem na kontrolowanie wydatków dzieci na wakacjach. Pozwala ona także na szybkie wsparcie, w przypadku gdy pieniędzy zabraknie" - mówi serwisowi infoWire.pl Przemysław Kasza z Provident Polska.
Jaką kwotę dać pociesze? Średnio na dwutygodniowy wyjazd przekazujemy 220 zł.
Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
"Na pierwszy okres warto dać dziecku stosunkowo niedużo pieniędzy. Ma to sprawić, że nie zacznie ich roztrwaniać, ale będzie je kontrolowało i zastanawiało się nad wydatkami. Za to na drugą cześć wyjazdu wesprzyjmy dziecko dodatkowymi pieniędzmi. Pozwoli mu to na przyjemniejsze spędzenie wolnego czasu" - radzi ekspert.
Zanim pociecha wyjedzie, warto porozmawiać z nią o pieniądzach i wytłumaczyć, że nie biorą się one ze "ściany", ale są wynikiem ciężkiej pracy.
Należy też uczulić dziecko na to, by nie chwaliło się tym, jaką kwotę wzięło z domu, nie nosiło całej zabranej gotówki przy sobie ani nie kupowało zbędnych słodkości i bibelotów.
Mówi Przemysław Kasza z Provident Polska:
Dostarczył infoWire.pl