Reklama

Ile wydamy na sylwestrowe fajerwerki?

W tym roku przeciętny Kowalski chce przeznaczyć na sztuczne ognie ok. 131 zł. Zakup fajerwerków deklaruje 56 proc. Polaków - tak wynika z badania firmy Kantar przeprowadzonego dla Fundacji Pozytywne Emocje. Przed sylwestrową nocą Policja ostrzega - zachowajmy niezbędne środki ostrożności.

Zgodnie z szacunkami KPMG sprzed kilku lat, w sylwestrową noc Polacy wystrzeliwują w powietrze ok. pół miliarda złotych. Mimo dużej popularności sztucznych ogni, w ostatnich latach branża pirotechniczna zmaga się z problemami wizerunkowymi. W ubiegłym roku z pokazu fajerwerków na powitanie Nowego Roku zrezygnowała stolica. W Warszawie podobnie będzie w tym roku.

Polacy lubią fajerwerki

Reklama

W tym miesiącu pojawiły się także doniesienia o przymiarkach Ministerstwa Finansów dotyczących objęcia fajerwerków akcyzą. A to oznaczałoby wzrost ceny sztucznych ogni w przyszłości. Nie wiadomo, czy ten pomysł zostanie wprowadzony w życie. Dla części Polaków mógłby on oznaczać konieczność ograniczenia sylwestrowych zakupów z pułki materiałów pirotechnicznych.

A w tym roku po takie zakupy ruszy ponad połowa Polaków. 56 proc. respondentów badania przeprowadzonego przez Kantar, deklaruje, że kupi fajerwerki, żeby powitać Nowy Rok (mężczyźni - 60 proc. deklaracji, kobiety - 51 proc.). Panowie chcą wydać na ten cel ok. 128 zł, zaś kobiety średnio 133 zł.

Polacy przyznają, że lubią pokazy sztucznych ogni. Większą sympatią cieszą się one wśród mężczyzn (88 proc.) niż wśród kobiet (81 proc.). Kantar zbadał także stosunek ankietowanych do obecności fajerwerków na obchodach świąt, np. 11 listopada. Za uświetnianiem takich uroczystości pokazami sztucznych ogni opowiedziało się 53 proc. badanych.

Nieuczciwi handlowcy

Przed sylwestrową zabawą w sklepach w całej Polsce i na bazarach prowadzone są kontrole fajerwerków. - Właśnie trwają kontrole Inspekcji Handlowej. Pod czujne oko ekspertów trafiło do tej pory 35 rodzajów fajerwerków - zakwestionowali 13 z nich. Zarzuty to kwestie formalne, czyli nieprawidłowe oznakowanie i instrukcje - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dodaje, codziennie inspektorzy pobierają wiele próbek, aby każdy konsument mógł kupować bezpieczny i dobry jakościowo produkt.

- Co roku w okresie przedświątecznym i przedsylwestrowym Policja prowadzi wzmożone działania. To są wspólne działania z Państwową Inspekcją Handlową jak i samodzielne kontrole - podkreśla insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Jak wskazuje, należy informować Policję czy Państwową Inspekcję Handlową o sprzedawcach, którzy mogą handlować podrabianymi materiałami pirotechnicznymi. Mogą one bowiem stwarzać ogromne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka. Chodzi tu na przykład o towary, które nie zostały dopuszczone do użytku na rynku polskim, albo produkty pochodzące z przemytu.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Fajerwerki mogą kupować i odpalać jedynie osoby pełnoletnie. Ważne, aby przy zakupie produktu zwrócić uwagę na to, czy na jego opakowaniu znajdują się wszystkie wymagane informacje. Chodzi tu o oznakowanie CE, instrukcję obsługi w języku polskim, nazwę i adres producenta lub importera, typ wyrobu oraz ostrzeżenia, w tym informację o minimalnej odległości na jaką należy oddalić się po odpaleniu. Fajerwerków nigdy nie należy odpalać w dłoni.

- Jeżeli kupujemy materiały pirotechniczne, to pamiętajmy o kilku radach. To przede wszystkim kupowanie materiałów pirotechnicznych tylko ze znanych źródeł, które posiadają instrukcję i certyfikat - mówi insp. Mariusz Ciarka. Jak zaznacza, pamiętajmy o tym, aby nie dopuszczać do fajerwerków osób nietrzeźwych i nieodpowiedzialnych, które mogą odpalić materiały pirotechniczne w sposób zagrażający także innym osobom.

- Według obowiązujących przepisów prawa 31 grudnia i 1 stycznia każdy może dowolnie użytkować wyroby pirotechniczne w miejscach publicznych. W ciągu roku ograniczenia dotyczą miejsc publicznych oraz godzin ich odpalania podczas tzw. ciszy nocnej - przypomina Ireneusz Patynowski, prezes fundacji Pozytywne Emocje.

Dominika Pietrzyk

Dowiedz się więcej na temat: fajerwerki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »