Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia? Od 1 marca kwota wzrosła

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Rzeczona pomoc finansowa może przysługiwać bez względu na wiek, jednak trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Wraz z początkiem marca kwota wsparcia uległa zwiększeniu. Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny dla osób po 75. roku życia? Odpowiadamy.

Dodatek pielęgnacyjny. Ile wynosi dla osób po 75. roku życia?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego jest taka sama dla wszystkich uprawnionych do wsparcia osób. Jedną z grup, które mogą liczyć na pomoc finansową, są seniorzy, którzy ukończyli 75 lat. Jak wysoką kwotę mogą otrzymać? Od 1 marca tego roku świadczenie wynosi 324,39 zł. To wzrost o dokładnie 30 zł - przedtem dodatek pielęgnacyjny wynosił 294,39 zł. 

Kwota dodatku pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak emerytury i renty. Wobec tego obecna wysokość świadczenia będzie obowiązywać do 28 lutego 2025 roku

Reklama

Czym jest dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny stanowi wsparcie finansowe w głównej mierze dla osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej. To, komu przysługuje owo świadczenie, określa ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym.

Komu konkretnie przysługuje rzeczona pomoc? Oprócz seniorów po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany również innej grupie. Mowa o osobach całkowicie niezdolnych do pracy bądź do samodzielnej egzystencji

W przypadku tej drugiej grupy świadczenie jest przyznawane bez względu na wiek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi jedynie potwierdzić niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji

Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?

W jednym przypadku przyznanie dodatku pielęgnacyjnego odbywa się automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Dzieje się tak po ukończeniu 75. roku życia. Wówczas prawo do wsparcia jest przyznawane z urzędu, a dodatek jest wypłacany razem z emeryturą. Istotne jest jedynie to, by te osoby miało prawo do świadczeń emerytalno-rentowych

W przypadku osób całkowicie niezdolnych do pracy lub do samodzielnej egzystencji uzyskanie dodatku pielęgnacyjnego wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Niezbędna jest ocena stanu zdrowia przez lekarza orzecznika ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje zaświadczenia o stanie zdrowia wypełnionego na druku OL-9.

Co istotne, ZUS nie przyznaje dodatku pielęgnacyjnego osobom, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym bądź zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu. Warto również pamiętać o tym, że w przypadku przyznania prawa do dodatku pielęgnacyjnego, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznawanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przestaje przysługiwać.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek pielęgnacyjny | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »