Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? Od 1 stycznia kwota poszła w górę
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnościami. Okazuje się, że aby dostać rzeczoną pomoc finansową, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Od 1 stycznia nastąpiło kilka zmian w zasadach związanych z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Komu przysługuje i ile konkretnie wynosi?
Świadczenie pielęgnacyjne to pomoc finansowa, którą mogą otrzymać osoby opiekujące się bliskimi z niepełnosprawnościami. Warto podkreślić, że rzeczone świadczenie przysługuje w momencie, gdy niepełnosprawność osoby, nad którą jest sprawowana opieka, powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub nie później niż do ukończenia 25. roku życia (w przypadku nauki w szkole wyższej).
Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne? W 2024 roku kwota pomocy finansowej to 2988 zł miesięcznie.
Co istotne, opiekunowie więcej niż jednej osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na zwiększoną kwotę świadczenia. Z informacji podanych na stronie rządowej wynika, że: "w przypadku, gdy opiekun otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą (dzieckiem) w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim ww. orzeczeniem o niepełnosprawności, to wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest podwyższana o 100 proc. na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka". W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku o podwyższenie świadczenia.
Jeszcze przed wprowadzeniem zmian, świadczenia pielęgnacyjnego nie mogły pobierać osoby, które wykonywały pracę zarobkową. Od 1 stycznia 2024 roku ten rodzaj pomocy finansowej nie przekreśla możliwości podejmowania zatrudnienia. Osoby pracujące i opiekujące się bliskimi z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia.
Z informacji podanych na stronie rządowej można się dowiedzieć, że: "również posiadany przez opiekuna status rolnika, małżonka rolnika, czy domownika rolnika, nie stanowi żadnej przeszkody w otrzymywaniu od 1 stycznia 2024 r. świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach". Wynika to z uchylenia art. 16b ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Zgodnie z przepisami, świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2988 zł miesięcznie przysługuje opiekunom osób z niepełnosprawnościami do 18. roku życia. Taka pomoc finansowa może należeć się:
- matce lub ojcu osoby z niepełnosprawnością;
- faktycznemu opiekunowi dziecka;
- osobie spokrewnionej będącej rodziną zastępczą,
- osobie, która prowadzi rodzinny dom dziecka,
- dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej
- dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej
- dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego,
- innym osobom podejmującym się opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.
W przypadku śmierci osoby, która wymaga opieki, opiekun zachowuje prawo do świadczenia do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć. Tak wynika z nowego, obowiązującego od 1 stycznia 2024 roku przepisu (art. 17 ust. 4a ustawy o świadczeniach rodzinnych).
Żeby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy udać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek. Odpowiedni wzór można znaleźć na stronie internetowej konkretnego urzędu bądź na stronie rządowej.
Oprócz samego formularza, należy pamiętać o załącznikach, czyli skróconym odpisie aktu urodzenia dziecka oraz orzeczeniu o niepełnosprawności. Zazwyczaj decyzja o przyznaniu świadczenia jest wydawana w ciągu miesiąca.