Ile zyskasz na ponownym przeliczeniu emerytury i kto może złożyć wniosek?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może złożyć emeryt lub rencista wykonujący pracę zarobkową oraz podlegający ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w 2022 roku zmieniły się zasady i można to zrobić jedynie raz do roku. Przed zmianą wnioski można było składać raz na kwartał. Kiedy warto pomyśleć o ponownym przeliczeniu emerytury i jakie warunki należy spełnić?

Ponowne przeliczenie emerytury może korzystnie wpłynąć na comiesięczną wysokość świadczenia, szczególnie teraz, gdy Główny Urząd Statystyczny zaktualizował tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.

Kto może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Jak podaje ZUS, wysokość składek jest wyliczana w oparciu o nowe tablice GUS-u od 1 kwietnia 2022 r. Szacowana średnia długość życia uległa skróceniu m.in. w wyniku pandemii. Mimo że jest to smutna informacja, może ona korzystnie wpłynąć na wysokość przelewów otrzymywanych przez część emerytów i rencistów.

Reklama

Prawo do ponownego przeliczenia świadczeń nie przysługuje każdemu. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

O ponowne przeliczenie emerytury mogą wystąpić osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracowały i odprowadzały składki emerytalne. 

Z przywileju tego mogą również skorzystać osoby, które odnalazły dokumenty potwierdzające zatrudnienie przed 1999 rokiem niezłożone do tej pory w ZUS.

Kto nie może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury?

Z możliwości ponownego przeliczenia emerytury nie skorzystają emeryci niepracujący - zarówno ci objęci starą, jak i nową emeryturą.

Gdzie złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Należy pamiętać, że ponowne przeliczenie emerytury odbywa się jedynie na wniosek zainteresowanego. ZUS nie zrobi więc tego samodzielnie. Konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza ERPO, który jest dostępny na stronie ZUS.

Z początkiem 2022 roku w życie weszły nowe zasady, na mocy których ponowne przeliczenie emerytury może się odbyć jedynie raz w roku. Do tej pory możliwe to było co kwartał. 

Kto jeszcze zyska na nowych tablicach GUS?

Jak podaje ZUS, aktualne prognozy dotyczące długości życia Polaków będą korzystne dla osób, które rozpoczną pobieranie świadczenia emerytalnego w okresie od kwietnia 2022 do marca 2023 roku.

- Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat  o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic - ocenia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj również:

Wzrost stóp może nie wystarczyć do zahamowania inflacji

Emerytura dla urodzonych pomiędzy 1948 a 1969 r. - to musisz wiedzieć

Zobacz także: 

   

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »