Istotne zmiany dla spadkobierców. Postępowania mają ulec skróceniu

Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli Kodeksu cywilnego dotyczącej terminów związanych z przyjęciem bądź odrzuceniem spadku. Nowela zmienia też krąg spadkobiorców w tzw. trzeciej grupie spadkowej (ma zostać zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy i ich dzieci). Ma to sprawić, że postępowania spadkowe nie będą się ciągnąć latami, a spadkobiercy mają być lepiej chronieni przed skutkami błędów.

W założeniu, zmiany mają pomóc skrócić czas trwania postępowań spadkowych. Zgodnie z nowelą, krąg spadkobiorców w tzw. trzeciej grupie spadkowej ma zostać zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy i ich zstępnych. Poszukiwanie dalszych krewnych niejednokrotnie wydłużało postępowania spadkowe uniemożliwiając przejęcie majątku po zmarłym.

Celem nowelizacji jest m.in. poprawa ochrony praw spadkobierców

Celem nowelizacji jest lepsza ochrona praw spadkobierców. Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące terminu, w którym możliwe jest uchylenie się przez spadkobiercę od skutków oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku złożonego pod wpływem błędu lub groźby albo niezłożonego w terminie ze względu na wskazaną wadę oświadczenia woli.

Reklama

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem groźby lub błędu będzie możliwe w ciągu roku od złożenia oświadczenia.

Nowelizacja ułatwi postępowania spadkowe?

Kolejne z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu dotyczą wezwań na rozprawy w postępowaniu o nabycie spadku. Sąd będzie je wysyłać wyłącznie do określonej grupy spadkobierców ustawowych, tj. małżonka, zstępnych (także przysposobionych), rodziców i rodzeństwa. Sąd nie będzie miał obowiązku wzywania pozostałych spadkobierców ustawowych, jeśli nie są sądowi znani.

Krąg spadkobiorców w tzw. trzeciej grupie spadkowej zostanie zawężony

Zgodnie z nowelizacją, krąg spadkobiorców w tzw. trzeciej grupie spadkowej zostanie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy i ich zstępnych (dzieci). Wyłączeni z dziedziczenia mają zostać dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia, które często nie utrzymują kontaktów ze spadkodawcą.

Zmiana ma ograniczyć poszukiwania przez sądy i wzywania na rozprawę dalekich krewnych spadkodawcy.

Zmiany dla spadkobierców. Niegodni dziedziczenia?

Nowelizacja umożliwia ponadto uznawanie za niegodne dziedziczenia osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy pieczy lub obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą albo inną umową.

Przepisy regulują też tryb oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Obecnie spadkobiorca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, na złożenie takiego oświadczenia. Po zmianie termin ten ma być zawieszony, gdy złożenie oświadczenia wymagałoby zezwolenia sądu opiekuńczego.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: spadki | dziedziczenie majątku | dziedziczenie długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »