Jak efektywnie spalać drewno w kominku z płaszczem wodnym - porady praktyczne

Coraz więcej osób decyduje się na montaż kominka z płaszczem wodnym. Najczęściej znajduje on swoje miejsce w domkach letniskowych i jako wsparcie tradycyjnego kotła centralnego ogrzewania w domach całorocznych.

W tym artykule podpowiemy ci, co zrobić, by spalanie drewna w takim kominku było jak najbardziej efektywne, jak zapewnić odpowiedni dopływ powietrza, dowiesz się także czy czyszczenie kominka i mycie szyby kominkowej jest istotne.

Spalanie drewna

Kiedy zbliża się zima, wizja przyjemnego ciepła płynącego z kominka obok którego leży owcza skóra wydaje się wyjątkowo atrakcyjna. Coraz większą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym, które dzięki swojej budowie mogą ogrzewać wodę użytkową do celów c.o. jak i c.w.u.

Aby kominek z płaszczem wodnym służył nam odpowiednio do naszych potrzeb i prawidłowo ogrzewał ciepłą wodę i powietrze w budynku mieszkalnym, musimy zapewnić prawidłowe spalanie paliwa stałego, najczęściej jest to prawidłowe spalanie drewna. Kominek z płaszczem wodnym powinien być opalany dobrej jakości drewnem, najlepiej drewnem drzew liściastych.

Reklama

Gatunki drewna polecane do opalania kominka z płaszczem wodnym to: dąb, olcha, brzoza a także akcja i buk.

Na łatwość i efektywność rozpalania w kominku wpływa także sposób w jaki przechowujemy opał. Drewno składowane w suchym i przewiewnym miejscu, będzie paliło się dłużej oraz będzie wydzielało mniejsze ilości sadzy.

Kominek z płaszczem wodnym to również wymierne koszty na ogrzewaniu domu. Więcej informacji o tym, ile można zaoszczędzić w trakcie sezonu grzewczego znajdziesz w tym artykule.

Dopływ powietrza

Dopływ powietrza czyli prawidłowa wentylacja jest niezbędna do procesu spalania. Powietrze musi być doprowadzane do kominka z zewnątrz. Aby właściwie palić w kominku warto także przeczytać instrukcję obsługi jaką załączył do danego modelu producent.

Dlaczego dopływ powietrza jest ważny? Po rozpaleniu w kominku przy otwartym kanale powietrznym następuje etap termicznego rozkładu drewna. Szybkość tego procesu zależy od gęstości drewna. Kolejnym etapem spalania drewna jest powstanie gazu drzewnego. W tej fazie płomienie są żółto- czerwone i wciąż bardzo ważna jest odpowiednia ilość dostarczanego do kominka powietrza.

W ostatniej fazie po wyglądzie popiołu możemy sprawdzić czy spalanie przebiegało prawidłowo i czy ilość powietrza dostarczonego do kominka była prawidłowa. Miękki biały popiół w postaci pyłku oznacza, że spalanie przebiegało czysto, było pełne a do środowiska nie przedostawały się żadne szkodliwe substancje.

Czyszczenie kominka i mycie szyby kominkowej, czyszczenie komina

Czyszczenie kominka i mycie szyby kominkowej czyli kontrola czystości są bardzo ważne. Tak samo bardzo ważna jest coroczna kontrola przez posiadającego odpowiednie kwalifikacje kominiarza.

Czyszczenie komina najlepiej przeprowadzać po sezonie grzewczym.

Utrzymywanie kominka i przewodów kominowych w należytej czystości to priorytet dla naszego zdrowia. Sadze zgromadzone w nieczyszczonych kominkach mogą się łatwo zapalać powodując poważne ryzyko rozszczelniania instalacji a nawet zaczadzenia.

Jak najlepiej wyczyścić szybę kominka domowymi sposobami i nie tylko przeczytacie tu.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | kominek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »