Jak powiększyć swoją przyszłą emeryturę?
Jak powiększyć swoją przyszłą emeryturę? Systematycznie oszczędzając. Do końca roku można wpłacić pieniądze na indywidualne konto emerytalne w przeciwnym razie ten limit przepadnie.
Można zastosować plan systematycznego oszczędzania w funduszach inwestycyjnych, można założyć i odnawiać lokatę, można korzystać z konta oszczędnościowego. Można wreszcie skorzystać ze specjalnie przygotowanych dla przyszłych emerytów produktów. Istnieją np. pracownicze programy emerytalne (PPE) tworzone są przez niektórych pracodawców. Wpłacane do programu środki, pochodzące od pracodawcy oraz - fakultatywnie - od pracownika są odprowadzane do instytucji finansowej, która zajmuje się ich gromadzeniem i zarządzaniem.
To jednak opcja dla nielicznych. Indywidualnie można oszczędzać za pomocą dwóch produktów.
Istnieją dwa rodzaje indywidualnego konta służące do oszczędzania na emeryturę. Indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) mogą prowadzić TFI, banki, ubezpieczyciele, domy maklerskie oraz PTE. Podstawowa różnica między nimi dotyczy konstrukcji ulgi podatkowej oraz limitów wpłat. W przypadku IKE wpłaty klienta pochodzą z pieniędzy opodatkowanych podatkiem dochodowym, ale nie płaci się podatku od zysków kapitałowych ani podatku dochodowego przy podejmowaniu oszczędności. W IKZE natomiast podatek jest przesunięty w czasie. Pieniądze przekazywane na nowe konto nie będą obciążone podatkiem dochodowym (odlicza się je od podstawy opodatkowania), ale wypłaty zostaną potraktowane jako dochód oszczędzającego i trzeba będzie odprowadzić od nich podatek dochodowy.
Oba konta mają ograniczenia wpłat. Zgodnie z przepisami ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok,
określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W przypadku gdy tak ustalona kwota będzie niższa od kwoty ogłoszonej w poprzednim roku kalendarzowym, wówczas obowiązuje kwota wpłat dokonywanych na IKE ogłoszona w poprzednim roku kalendarzowym.
Po przekroczeniu wskazanej kwoty instytucja finansowa prowadząca IKE jest obowiązana do przekazania nadpłaconej kwoty w sposób, który jest określony w umowie o prowadzenie IKE.
Kwotę limitu ogłasza corocznie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. W tym roku jest to 11 877 zł. Limit wpłat na IKZE ogłasza co roku - na rok następny - minister pracy. W tym roku limit wynosił 4750,80 zł.
Konto emerytalne może założyć każdy, kto ukończył 16. rok życia. IKE/IKZE nie ma związku z zatrudnieniem, dlatego otwierając konto, a potem wpłacając na nie środki, nie trzeba przedstawiać dokumentu potwierdzającego zatrudnienie, ani też określać pochodzenia oszczędności. IKE/IKZE może zostać objęta również osoba młodsza, która nie ukończyła 16 lat, pod warunkiem, że w tym roku, w którym dokonała wpłaty, była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tej pracy uzyskała wynagrodzenie.
Kiedy można skorzystać ze zgromadzonych na kontach emerytalnych środków? Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego, ze względu na podwyższenie ustawowego wieku emerytalnego docelowo do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, przy braku zmian dotyczących warunków wypłaty pieniędzy z IKE, powstała możliwość skorzystania z tych środków już w okresie okołoemerytalnym. Warunkiem wypłaty jest osiągnięcie wieku 60 lat, przy równoczesnym spełnieniu wymogu dokonywaniu wpłat na IKE w pięciu dowolnych latach kalendarzowych. O wypłatę może też ubiegać się osoba, która osiągnęła wiek 60 lat oraz przynajmniej połowę zgromadzonych na IKE pieniędzy wniosła na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę. Warunki odnoszą się również do osoby, która ukończyła 55 lat i uzyskała uprawnienia emerytalne. Oczywiście, w związku z planowanym przywróceniem poprzedniego wieku emerytalnego warunki te ulegną zmianie. Kiedy - trudno to powiedzieć. Czy będą okresy przejściowe dla osób, które korzystały ze wspomnianych udogodnień? Również nie wiadomo.
Środki zgromadzone na IKZE mogą być wypłacone po ukończeniu przez oszczędzającego 65 roku życia. Drugim warunkiem koniecznym, uprawniającym do dokonania wypłaty, jest legitymowanie się wpłatami w pięciu dowolnych latach kalendarzowych oszczędzania na IKZE.
Przemysław Szubański
Partnerem raportu "Tydzień oszczędzania" jest BZ WBK