Jak powinno wyglądać świadectwo pracy, co zawiera i kto je wydaje?

Świadectwo pracy to ważny dokument, wystawiany przez pracodawcę po rozwiązaniu umowy z pracownikiem. Jest ono wymagane m.in. podczas zatrudnienia w kolejnej firmie. Jakie dokładnie zapisy zawiera świadectwo pracy i dlaczego są one takie istotne?

  • Świadectwo pracy to zaświadczenie wydawane przez pracodawcę po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy z pracownikiem. Obowiązek ten został ujęty w Kodeksie Pracy. 
  • Nie jest to dokument prawny, lecz posiada stałą, z góry określoną formę. 
  • Jeśli szef zaniechał wydania go lub w formularzu pojawiły się błędy, konieczne jest wystąpienie o niezwłoczną korektę lub sprostowanie. Jeśli natomiast celowo nie chce wystawić dokumentu, możliwe jest skierowanie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

Reklama

Co zawiera świadectwo pracy i kto je wydaje? 

Pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po rozwiązaniu umowy (najlepiej w ten sam dzień), bez względu na okoliczności. Nie ma tu znaczenia rodzaj umowy, staż czy przyczyna rozwiązania stosunku pracy. Świadectwo pracy można przekazać osobiście lub przesłać pracownikowi pocztą

Jakie informacje zawiera świadectwo pracy? Szczegółowo zastały one przedstawione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 roku. 

Do da najważniejszych z nich należą jednak:

  • rodzaj wykonywanej pracy,  
  • wymiar pracy,
  • okres zatrudnienia,
  • okoliczności wygaśnięcia umowy lub przyczyny rozwiązania jej,
  • informacje dotyczące ilości wykorzystanych dni urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, 
  • okres przebywania na urlopie bezpłatnym, korzystnie z urlopu wychowawczego oraz inne dane umożliwiające ustalenie uprawnień pracowniczych,
  • łączna suma okresów nieskładkowych przypadających na czas umowy

Jeśli pracownik miał zajęcie komornicze, informacja o jego wysokości również znajdzie się na świadectwie pracy.

Czego nie może być w świadectwie pracy? 

Dokument ten zawiera ważne z perspektywy przyszłego pracodawcy informacje dotyczące rodzaju i długości trwania umowy, prawa do urlopu wypoczynkowego itp. 

Nie powinny się na nim natomiast znaleźć żadne opinie ani informacje oceniające pracę - zarówno negatywne, jak i pozytywne. 

Po co potrzebne jest świadectwo pracy? 

Nowy pracodawca, podpisując umowę z pracownikiem będzie wymagał dostarczenia przez niego świadectwa pracy. Dzięki temu może wyliczyć m.in. jego staż pracy, niezbędny do określenia uprawnień wynikających ze stosunku pracy oraz ubezpieczenia społecznego.

Świadectwo pracy może się przydać również o okresie bezrobocia. Jego przedłożenie w urzędzie pracy często jest wymagane, by otrzymać zasiłek. 

Co jeśli pracodawca nie wyda świadectwa pracy?  

Wystawienie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Powinien robić to w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Jak podaje PIP: "Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób. To na pracodawcy w razie kontroli będzie ciążył obowiązek wykazania, że z przyczyn obiektywnych nie było możliwe wystawienie pracownikowi świadectwa pracy w dniu ustania zatrudnienia". 

Jeśli natomiast świadectwo pracy zawiera błędy lub nieścisłości, pracownik ma 14 dni na złożenie do byłego pracodawcy wniosku o sprostowanie. 

Pracodawca, który nie wywiązał się z obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku do Państwowej Inspekcji Pracy.

Czytaj również:

Nowe przepisy w Kodeksie Pracy. Co się zmieni?

Dodatek osłonowy. Kto może otrzymać wypłatę?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadectwo pracy | Umowa o pracę | dokumenty | kodeks pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »