Jak sprawdzić, kiedy dostanę zwrot podatku? Wystarczy się zalogować

Zwrot podatku to dla wielu podatników jeden z najprzyjemniejszych aspektów rocznego zeznania podatkowego. Sprawdzamy, kiedy będzie można spodziewać się jego pierwszych wypłat. Czy wiesz, w jaki sposób możesz przyśpieszyć ten proces? Dowiedz się, jak możesz sprawdzić, kiedy nadpłata PIT znajdzie się na twoim koncie.

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Zeznanie podatkowe można składać już od 15 lutego 2024. Podatnicy, którzy składają deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mają na to czas do 30 kwietnia 2024. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach im szybciej złożymy dokument, tym większa szansa, że urząd skarbowy szybciej wypłaci nam zwrot nadpłaconego podatku.

Kiedy można liczyć na zwrot podatku?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, pierwsze zwroty podatku zaczną być wypłacane 16 lutego. W przypadku deklaracji podatkowej, która złożona została w formie papierowej, urząd skarbowy na wypłacenie zwrotu podatku ma 90 dni. Szybciej zwrot mogą uzyskać osoby, które rozliczyły się z urzędem skarbowym za pomocą zeznania podatkowego w formie elektronicznej. Urząd skarbowy zwróci wówczas nadpłatę w ciągu maksymalnie 45 dni.

Reklama

W korzystnej sytuacji są posiadacze Karty Dużej Rodziny — zwrot środków nastąpi do 30 dni.

Na szybsze rozliczenie nadpłaty mogą liczyć również osoby, których zwrot nie przekracza kwoty 5 tys. złotych. W takich przypadkach wypłata jest sporządzana automatycznie, a przez to zależy od liczby wniosków, które wpływają do skarbówki. Dlatego, jeśli wiemy, że nasza nadpłata wynosi mniej niż 5 tys., warto rozliczyć wniosek na początku okresu rozliczeniowego. Dzięki wcześniejszemu "wpadnięciu" w kolejkę będziemy mogli liczyć na szybszą wypłatę środków.

Jak sprawdzić status zwrotu podatku?

Jeśli jesteśmy ciekawi, jaki jest status zwrotu podatku w urzędzie skarbowy, możemy zalogować się do swojego konta na stronie podatki.gov.pl, dzięki usłudze Twój e-PIT. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, e-Dowodu lub bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się należy znaleźć sekcje "Złożone dokumenty", a następnie zakładkę "Status zwrotu". To tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o statusie zwrotu lub dacie jego wysłania, jeśli urząd skarbowy dokonał już przelewu.

Czy urząd skarbowy może spóźnić się z wypłatą podatku?

Zdarzają się sytuacje, kiedy urząd skarbowy spóźnia się ze zwrotem nadpłaty. Dochodzi do nich niezwykle rzadko, a w ich wyniku podatnikowi przysługują odsetki za zwłokę.

Czasami zwrot podatku nie dochodzi do podatnika z jego winy. Nadpłaty nie otrzymają osoby, które mają zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę oraz podatnicy obciążeni kosztami upomnienia. Zwrot podatku może być także wstrzymany w wyniku postępowania egzekucyjnego. Urząd skarbowy informuje podatnika o wszelkich podjętych krokach listownie za pomocą przesyłki poleconej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwrot podatku | e-PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »