Jak uniknąć cofnięcia wniosku o dotację do auta elektrycznego?

Chociaż program Mój Elektryk funkcjonuje od wielu miesięcy, to łączna liczba wypłaconych dotacji do samochodów elektrycznych wciąż jest niewielka. Początkowo nawet co drugi wniosek był cofany do poprawy. WysokieNapiecie.pl poprosiło więc NFOŚiGW, BOŚ Bank i PKO Leasing o wskazanie przyczyn i podpowiedzi jak uniknąć błędów, aby wnioski o dotacje do aut elektrycznych były szybko zatwierdzane.

Do tej pory NFOŚiGW wypłacił dofinansowania do zakupu samochodów elektrycznych w programie Mój Elektryk dla nieco ponad tysiąca osób fizycznych, przedsiębiorstw i innych instytucji (np. samorządowych). To niewiele jak na wiele miesięcy funkcjonowania programu wsparcia. Zainteresowanie dofinansowaniem jest jednak znacznie większe. Tylko jedna z firm wynajmujących samochody przekazała nam, że wpłynęło do niej już 2,5 tys. zapytań o auta całkowicie elektryczne z dopłatą z programu Mój Elektryk. Liczba złożonych już wniosków o dotacje we wszystkich firmach leasingowych i narodowym funduszu także wielokrotnie przekracza już liczbę wypłaconych dotacji. Dlaczego więc akceptacja wniosków i wypłaty idą tak powoli?

Reklama

NFOŚiGW wylicza błędy we wnioskach w programie Mój Elektryk

− Prawie połowa wniosków została odesłana do uzupełnienia lub korekty - przyznaje, w odpowiedzi na pytania WysokieNapieice.pl, biuro prasowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. − Najwięcej wniosków zostaje odesłanych do uzupełnienia z uwagi na załączenie pozwolenia czasowego zamiast skanu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Drugim, najczęściej popełnianym uchybieniem jest brak załączenia dowodu potwierdzającego opłacenie polisy ubezpieczeniowej. Kolejnym - nieprawidłowo wypełnione/podpisane pełnomocnictwo do złożenia wniosku przez współwłaściciela pojazdu - wylicza przyczyny opóźnień w rozpatrywaniu wniosków składanych bezpośrednio do NFOŚiGW. Przypomnijmy, że w ten sposób składane są tylko wnioski przy zakupie auta (za gotówkę lub na kredyt) przez beneficjentów.

BOŚ wylicza najczęstsze powody cofnięcia wniosków i podpowiada jak uniknąć błędów

Jednak podobnie sytuacja ma się także przy wnioskach składanych do BOŚ Banku za pośrednictwem firm leasingowych. WysokieNapiecie.pl było jedną z pierwszych firm, która wnioskowała o dopłaty do wynajmu długoterminowego samochodu elektrycznego z dopłata z programu Mój Elektryk. W naszym przypadku, podobnie jak w przypadku wielu innych firm, które robiły to równolegle, formalności zajęły wiele tygodni. Jednak BOŚ i leasingodawcy zapewniają, że to efekt docierania się wszystkich stron tego procesu i sprawy toczą się coraz szybciej. Zapytaliśmy więc bank o powody dotychczasowych opóźnień i zmiany jakie BOŚ wdraża, aby proces przyśpieszył. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby wnioski były rozpatrywane szybciej? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl 

WysokieNapiecie.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »