Reklama

Jak wzrosły ceny w hurcie? Oto ceny na rynku rolno-spożywczym w Broniszach

Wybór warzyw z importu na rynku hurtowym w Broniszach jest szeroki. Obecnie dostaniemy między innymi bakłażany, bataty, brokuły, cebulę, cukinię, kalafiory, marchew, ogórki spod osłon, pomidory, papryki kolorowe, rzodkiewkę, pory, sałaty oraz ziemniaki - wylicza Anna Kaszewiak z Warszawskiego Rynku Rolno-Spożywczego w Broniszach i podaje ceny. Nie za wszystkie produkty będziemy musieli płacić więcej niż rok temu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Sprawdź najnowsze promocje i korzystaj z listy zakupowej ding.pl

Bakłażany kosztują od 9,50 do 11,50 zł za kilogram. Rok temu cena kształtowała się na poziomie od 21 do 25 zł za kilogram przy średniej 23 zł.

Zdrożała za to cukinia. Za kilogram trzeba zapłacić od 15,50 do 17,00 zł wobec 13-15 zł w ubiegłym roku.

Kalafior kosztuje od 6,00 do 7,50 zł za sztukę. Dokładnie rok temu cena kształtowała się w przedziale od 7,85 do 11,00 zł ze średnią 9 zł za sztukę.

Reklama

Kilogram ogórków spod osłon to koszt od 6 do 11 zł (z przeciętną ceną 10,50 zł) w zależności od kraju pochodzenia. W analogicznym czasie w 2021 roku trzeba było zapłacić od 8 do 11 zł, przy przeciętnej cenie 10 zł za kilogram.

Za kilogram pomidorów z importu trzeba zapłacić od 4,50 do 11,00 zł. Cena kształtuje się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku.

Papryka kolorowa (czerwona i żółta) kosztuje od 7,50 do 10,00 zł za kilogram. Rok temu cena wahała się w przedziale od 6 do 7 zł za kilogram.

Rzodkiewka kosztuje od 1,20 do 2,00 złotych za pęczek (dziś spadek ceny o 25 proc.). Rok temu w tym samym czasie za pęczek rzodkiewki płaciliśmy od 1,75 do 2,20 zł.

Ceny warzyw krajowych

Na rynku w Broniszach w ofercie producentów i handlowców dominują krajowe warzywa korzeniowe, kapustne i liściowe.

Dostępne są też polskie ogórki oraz pomidory malinowe spod osłon. Te pierwsze kosztują od 11 do 13 zł za kilogram. Rok temu za ogórki krajowe płaciliśmy od 9 do 11 zł.

Za kilogram pomidorów malinowych trzeba natomiast zapłacić od 12 do 18 zł wobec przedziału cenowego 15-18 zł rok temu. Przeciętna cena rok do roku jest zbliżona i wynosi ok. 16,50 - 16,65 zł za kilogram.

Brukselka kosztuje od 4,50 do 6,00 złotych za kilogram. Rok temu cena kilograma wahała się w przedziale od 5 do 6 zł.

Za kilogram kapusty białej trzeba zapłacić od 1,25 do 1,85 zł, przy przeciętnej cenie 1,35 zł. Rok temu cena kształtowała się w przedziale od 65 gr do 85 gr.

Cena kilograma ziemniaków w hurcie wynosi od 75 gr do 1,20 zł, przy cenie przeciętnej 90 gr za kilogram. Jest drożej niż w ubiegłym roku, kiedy cena kilograma ziemniaków wahała się od 40 gr do 66 gr, przy przeciętnej cenie 50 gr.

Po ile owoce?

Wśród owoców krajowych na rynku dominują jabłka i gruszki - głównie Lukasówka i Konferencja.

Cena kilograma jabłek waha się w przedziale od 86 gr do 2,66 zł. W ubiegłym roku o tej porze za kilogram jabłek trzeba było zapłacić od 1,15 do 4,00 zł.

Gruszka odmiana Konferencja kosztuje obecnie od 3,75 do 5 zł za kilogram wobec 2,50-4,00 zł rok temu.

- Analizując ceny owoców i warzyw należy brać pod uwagę wiele czynników np. zmienne warunki atmosferyczne, podaż, popyt, zainteresowanie danym gatunkiem, odmianą - przypomina Kaszewiak.

W ofercie owoców z importu dominują cytrusy, ale dostępne są także truskawki, borówka amerykańska oraz maliny.

Za kilogram pomarańczy trzeba zapłacić od 3 zł do 6,50 zł. W ubiegłym roku kosztowały od 3,30 do 6,75 zł za kilogram.

d.p.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »