Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

W Polsce nie ma odgórnego dolnego limitu wiekowego, od którego możliwe jest założenie konta dla dziecka. Oznacza to, że opiekunowie mogą założyć konto oszczędnościowe lub ROR nawet rocznemu berbeciowi. Jakie są opcje bankowości dla dzieci i młodzieży? Czy założenie konta bankowego dziecku wymaga wiele zachodu?

Po co konto bankowe dziecku?

Decyzja na temat tego, kiedy założyć pierwsze konto bankowe dla dziecka, należy do opiekunów. Jedni uważają, że odpowiednim czasem jest wiek nastoletni (12-13 lat), inni na taki ruch decydują się, gdy dziecko jest jeszcze przedszkolakiem.

Polski system prawny nie określa, jaki jest minimalny wiek, od jakiego można posiadać konto w banku. Zgodnie z literą prawa, każde dziecko może być posiadaczem lokaty oszczędnościowej, rachunku oszczędnościowego czy oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Powodów do założenia konta dla swojej pociechy jest wiele. To ważny element edukacji finansowej, wyjaśniający w praktyce, jak działają najbardziej podstawowe instrumenty finansowe. To także forma zachęty do oszczędzania, np. na drogi sprzęt sportowy czy zabawkę.

Konto bankowe, wraz ze związanymi z nim aplikacjami, uczą odpowiedzialności. Są też dobrym sposobem na zarządzanie swoim kieszonkowym.

Reklama

Dodatkowo lokata założona na dane dziecka tuż po jego urodzeniu, jest dobrym motywatorem dla rodziców do odkładania np. części z 800+ lub regularnego wpłacania innych kwot. Po osiągnięciu przez dziecko konkretnego wieku i zrozumienia wartości pieniądza, konto to będzie stanowiło dobry początek do nauki inwestowania.

Konto bankowe dla dzieci poniżej 13. roku życia - jak to działa?

Tego typu konta bankowe są dostępne w wielu bankach, jednak limit wieku może się tutaj różnić. W niektórych instytucjach będzie to 0 lat, a w innych np. 6.

Niezależnie od tego, każde konto bankowe dziecka poniżej 13. roku życia jest połączone z kontem rodzica. W ten sposób ma on pełen wgląd w transakcje, może ustalać limity wypłat czy dziennych wydatków, a nawet zatwierdzać poszczególne transakcje.

Konto bankowe dla dzieci powyżej 13. roku życia — co warto wiedzieć?

Od 13 roku życia dziecko może mieć osobiste konto bankowe zarejestrowane na swoje dane. Te konta mają zbliżone funkcje do tych, które oferowane są dorosłym. Jednak nadal, ze względu na niepełnoletność, do założenia takiego konta oraz zarządzania nim, potrzebny jest nadzór rodzicielski.

Z kontami dla nastolatków zazwyczaj powiązane są aplikacje edukacyjne, a także różne pakiety finansowe (np. ROR plus konto oszczędnościowe i lokata), aby zaznajomić młodego człowieka z funkcjonowaniem świata finansów.

Jak zakłada się konto dla dziecka?

Zazwyczaj do otwarcia konta bankowego dla dziecka potrzebny jest tylko dowód osobisty rodzica i akt urodzenia dziecka. Niekiedy może być także potrzebne poświadczenie miejsca zamieszkania.

Do otwarcia konta potrzebne jest wyrażenie zgody przez przynajmniej jednego rodzica czy opiekuna. Chociaż proces założenia konta można rozpocząć często online, wymaga on również wizyty w placówce.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »