Jak zdobyć certyfikat księgowego
Zdobycie odpowiedniego wykształcenia nie wystarczy, by zdobyć certyfikat. Przepisy ministerialnego rozporządzenia dyskryminują doświadczonych praktyków. Resort finansów nie planuje zmian w obowiązujących przepisach.
Zdobycie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie jest proste. Przekonują się o tym zarówno ci, którzy chcą zdobyć uprawnienia zdając egzamin, jak i ci, którzy uzyskują odpowiednie wykształcenie po to, by otrzymać certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu. W tym drugim przypadku trzeba jednak sprawdzić, czy uczelnia, na której studiuje księgowy, posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Jeśli nie, lepiej szybko ją zmienić, zwłaszcza że uprawnienia takie mają głównie państwowe uniwersytety, uczelnie i instytuty. Jednostek tych jest 31. Natomiast spośród licznych prywatnych szkół wyższych uprawnienia te posiadają zaledwie trzy uczelnie. W praktyce prowadzi to do licznych absurdów. Wszystkiemu winne są przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.).
Nierówne wymagania...
- W księgowości pracuję już 20 lat. Od 10 lat pełnię funkcję głównego księgowego. Obecnie kończę studia magisterskie o specjalności zarządzanie finansami i rachunkowość. Nie otrzymam jednak certyfikatu księgowego bez egzaminu, bo według rozporządzenia studiuję na niewłaściwej uczelni - twierdzi księgowy Maciej Harczuk.
Kryteria dotyczące wydawania certyfikatu, ustalone przez resort finansów, budzą wiele wątpliwości. Nie dają szans doświadczonym księgowym. Ci nie mogą zdobyć uprawnień bez konieczności zdawania egzaminu i to także wtedy, gdy posiadają wieloletnią praktykę.
Problemu nie dostrzega jednak Ministerstwo Finansów. Zdaniem resortu przepis, zgodnie z którym stosowne wykształcenie ma być zdobyte w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych ma na celu zagwarantowanie, że osoby uzyskujące certyfikat księgowy bez egzaminu posiadają wiedzę teoretyczną na odpowiednio wysokim poziomie.
...oburzają księgowych
Jednak zdaniem księgowych posiadających długoletnie doświadczenie, wymagania te są absurdalne. Zrównują one wykształcenie wyższe, zdobyte w jednostkach, które nie mają prawa do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych z wykształceniem średnim.
- Dlaczego osoby, które uzyskały wykształcenie wyższe magisterskie o specjalności rachunkowość na renomowanych uczelniach, które nie mają uprawnień do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych, nie mogą otrzymać certyfikatu księgowego? Osoby takie oraz osoby z wykształceniem średnim muszą zdawać dodatkowy egzamin, czyli są traktowane tak samo - twierdzi jeden z rozgoryczonych księgowych.
Podobnego zdania jest radca prawny Monika Drab-Grotowska, wykładowca na kursach przygotowujących do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jej zdaniem nie ma racjonalnego uzasadnienia dla tego typu ograniczeń dla absolwentów większości szkół niepaństwowych. Nie można z góry zakładać, że są oni gorzej przygotowani od absolwentów szkół państwowych.
- Umiejętności jednych i drugich osób i tak zweryfikuje późniejsza praca z klientem i wykonywanie zawodu na własny rachunek - dodaje nasza rozmówczyni.
Przepisy trzeba zmienić
Zdaniem praktyków egzamin powinien dotyczyć tylko tych osób, które mają niewielką praktykę w księgowości i wykształcenie średnie lub wykształcenie wyższe niekierunkowe. Dla osób, które mają wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość i mają praktykę w księgowości, certyfikat powinien być nadawany automatycznie.
Przepisy należy zatem zmienić. Resort finansów nie przewiduje jednak kolejnych zmian, poza niewielkimi udogodnieniami, które najprawdopodobniej wejdą w życie już w lipcu.
GDZIE STUDIOWAĆ, ŻEBY ZDOBYĆ CERTYFIKAT
Uczelnie, których ukończenie pozwala zdobyć certyfikat bez zdawania egzaminu
Prywatne uczelnie
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Wyższa Szkoła Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Kozmińskiego w Warszawie
Uniwersytety
Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
Uniwersytet Gdański
? Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Łódzki
? Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet w Białymstoku
Wyższe szkoły techniczne
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Akademia Morska w Gdyni
Politechnika Częstochowska
Politechnika Gdańska
? Politechnika Łódzka
Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Akademie ekonomiczne
Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Wyższe szkoły rolnicze
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Akademia Rolnicza w Szczecinie
Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Warszawie
Instytut Nauk Ekonomicznych w Warszawie
Instytuty naukowo-badawcze
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Warszawie
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie
POSTULUJEMYMinisterstwo Finansów powinno zmienić przepisy rozporządzenia dotyczące uznawania wykształcenia zdobytego wyłącznie na uczelniach mających uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych przy ubieganiu się o certyfikat księgowego bez konieczności zdawania egzaminu.
Agnieszka Pokojska