Reklama

Jaką kwotę odkładać na emeryturę?

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z potrzeby oszczędzania na emeryturę. Zwykle nie wiemy jednak, ile powinniśmy odkładać na ten cel. Z wyliczeń Expandera wynika, że powinno to być ok. 10 proc. dochodów w przypadku małżeństwa w wieku ok. 30 lat.

Powszechnie już wiadomo, że emerytury z publicznego systemu emerytalnego będą bardzo niskie. Łączne dochody małżeństwa po przejściu na emeryturę będą mniej więcej o połowę niższe niż suma ich wynagrodzeń w ostatnich miesiącach pracy. Tak będzie jednak w przypadku małżeństw w średnim wieku.

W przypadku osób młodych będzie jeszcze gorzej. Wiedząc o tym coraz więcej osób zaczyna rozumieć potrzebę oszczędzania na emeryturę. Z doświadczenia doradców Expander wynika jednak, że zwykle nie wiedzą oni, ile odkładać na ten cel.

Reklama

Kwota jaką należy oszczędzać, aby po przejściu na emeryturę utrzymać dotychczasowy poziom życia, nie jest stała. Im więcej zarabiamy, tym więcej powinniśmy odkładać. Najlepiej więc ustalić sobie, że co miesiąc oszczędzamy pewien procent naszych dochodów.

Ile to będzie, to z kolei zależy od tego, ile lat pozostało nam do emerytury i jak długo będziemy żyć. Im mniej czasu zostało do emerytury, tym więcej należy odkładać. Dodatkowo jeśli należymy do rodziny, w której żyje się długo, to potrzeba nam będzie więcej pieniędzy na starość.

Z wyliczeń Expander wynika, że w przypadku małżeństwa w wieku ok. 30 lat i przy założeniu przeciętnej długości życia, na emeryturę należy odkładać co miesiąc ok. 10 proc. dochodów. W rezultacie, jeśli małżonkowie razem zarabiają np. 5 tys. zł, to kwota oszczędności na emeryturę powinna wynieść ok. 500 zł miesięcznie. W przeciwnym razie po przejściu na emeryturę będą musieli ograniczyć część wydatków.

Ważną zasadą jest także to, że z oszczędzaniem na emeryturę nie należy zwlekać. Im mniej czasu do emerytury, tym więcej należy odkładać. Gdyby małżeństwo z naszego przykładu zaczekało 10 lat i dopiero w wieku 40 lat zaczęło oszczędzać pieniądze na emeryturę, to co miesiąc musieliby odkładać ok. 20 proc. dochodów.

Taka kwota dość istotnie obciążyłaby więc ich budżet domowy. W przypadku rozpoczęcia oszczędzania w wieku 50 lat, uzbieranie potrzebnej kwoty jest już bardzo trudne, gdyż należałoby odkładać około połowę dochodów. To oczywiście przy założeniu, że nie zgromadzili oni wcześniej żadnych oszczędności.

Expander zachęca jednak, aby niezależnie od wieku oszczędzać na emeryturę.

Nigdy nie jest na to za późno, nawet jeśli zostało nam już tylko kilka lat pracy. Emerytury z publicznego systemu będą bowiem tak niskie, że każda kwota oszczędności będzie pomocna.

Jarosław Sadowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »