Jest tańszy i ma go nie zabraknąć. Gdzie kupić węgiel i ile kosztuje?
Wiele wskazuje na to, że w tegorocznym sezonie grzewczym węgla będzie pod dostatkiem, a jego cena nie powinna być wygórowana. Mimo to, Polska Grupa Górnicza zachęca do zakupu surowca już teraz: do końca lipca obowiązują nawet promocje, które mają dodatkowo do tego zachęcać.
Wcześniejszy zakup węgla może się opłacać - kto wie, ile tona opału będzie kosztować jesienią.
Prognozy są optymistyczne: zarówno dla naszych portfeli, jak i jakości powietrza. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Aktywów Państwowych, w nadchodzącym sezonie grzewczym Polacy mają zużyć nawet 7 mln ton węgla mniej. To aż 3 tony mniej węgla, niż zazwyczaj.
Jest to skutek coraz cieplejszych zim, ale również faktu, że wciąż wzrasta zainteresowanie alternatywnymi źródłami ciepła, szczególnie pompami ciepła i gazem ziemnym.
PGG prowadzi aktualnie akcję promocyjną, która trwać ma jeszcze do końca lipca. W ramach promocji, cena węgla opałowego u kwalifikowanych dostawców PGG, jest taka sama, jak w sklepie internetowym. Takich dostawców jest w Polsce 166, więc z łatwością można znaleźć co najmniej jednego z nich w odpowiadającej nam lokalizacji.
Niższa cena wynika z faktu, że odbiorca końcowy nie płaci za transport węgla z kopalni do samego składu, co zazwyczaj jest wrzucane do ostatecznej ceny węgla.
We wcześniejszych latach z takiego przywileju mogli korzystać wyłącznie mieszkańcy Śląska Górnego, obecnie niskimi kosztami dystrybucji mogą cieszyć się tak samo odbiorcy z Pomorza, jak i Białegostoku.
Ile zatem kosztuje obecnie tona węgla? Do końca lipca tzw. węgle grube z kopalni rybnickich będą kosztować 1100 złotych za tonę. Tak niska cena ma przełożyć się na zwiększenie płynności i tempa sprzedaży, co z kolei poprawi jego jakość: jeśli węgiel nie leży na hałdach i zwałach, nie ulega degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych.
Co ważne, cena 1100 złotych za tonę jest identyczna z ceną węgla sprzed kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że na dłuższy czas w tym sektorze będzie panowała stabilizacja.
Do końca lipca trwa również w PGG promocja “Drugie tyle węgla", która uprawnia do zakupu drugiej tony ze zniżką o 400 złotych. Aby skorzystać z promocji, trzeba zakupić od 2 do 10 ton węgla o dowolnym sortymencie.
Taniej już może nie być. Dlatego, jeśli ktoś nosi się z zamiarem kupna węgla na tegoroczny sezon grzewczy, warto nie odkładać tego do jesieni. Nie wiadomo, czy PGG będzie zainteresowane przedłużeniem promocji.
KO
***