Już dwa miliony zastrzeżonych dokumentów tożsamości
Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości w Systemie Dokumenty Zastrzeżone przekroczyła 2 miliony. Chodzi o zgubione lub skradzione dowody osobiste, paszporty, legitymacje, prawa jazdy.
W III kwartale tego roku liczba zastrzeżonych dokumentów wzrosła o ponad 44 tysiące - wynika z 43 raportu InfoDOK.
W tym czasie zablokowano prawie 1900 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę ponad 61 milionów złotych - powiedział Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.
Dodał, że największa udaremniona próba wyłudzenia kredytu w III kwartale to 2 miliony złotych. Odnotowano ją w województwie mazowieckim. Kolejne dwie próby przekraczające milion złotych były w województwie wielkopolskim.
Z raportu wynika poza tym, że w III kwartale codziennie do międzybankowej bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiało aż 480 dokumentów.
Średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w tym czasie to 25 i pół tysiąca złotych.
Resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował pod koniec września projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej zmiany w dowodach osobistych. Chodzi m.in. o umieszczanie w warstwie elektronicznej dokumentu odcisków palców. Zmiany miałyby wejść od sierpnia przyszłego roku.
Jak zaznaczono w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) do projektu, rozporządzenie ma ograniczyć ryzyko fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, poprzez usunięcie znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń dokumentów wydawanych w poszczególnych krajach członkowskich. Nowela ujednolica również krajowe przepisy w tym zakresie.
Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców, które odwzorowywane będą w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów.
Przepisy UE zobowiązują także Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza. Wyjątkiem będą tutaj dzieci do 12. roku życia oraz osoby powyżej 12. roku życia, które nie mogą złożyć podpisu. Przepisy UE zobowiązują także Polskę do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności. Dokumenty takie będą wydawane osobom, u których czasowo nie można pobrać odcisków palców. Nie dotyczy to jednak dzieci poniżej 12. roku życia, od których - jak informowało MSWiA odciski palców nie będą pobierane.
Zgodnie z informacjami resortu dowody osobiste nadal będą wydawane na 5 i 10 lat. "Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników" - informował resort.
Dodatkowo - jak zaznaczono w OSR, przewidziano zmiany związane z zapewnieniem Inspektorowi Nadzoru Wewnętrznego bezpośredniego dostępu do danych gromadzonych w Rejestrze Dowodów Osobistych, a także w rejestrze PESEL oraz rejestrach mieszkańców.
Do wdrożenia nowych wzorów dowodów osobistych zobowiązane są wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Według projektu nowelizacji nowe dowody w Polsce będą wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Jak zapewnia resort spraw wewnętrznych i administracji, dowody będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.