Każdy z nas zyskał 5 lat!

Rozwój nowych technologii medycznych spowodował poprawę kondycji zdrowotnej naszych rodaków. W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją o ponad 5 lat, natomiast kobiety o prawie 5 lat dłużej.

Korzyści wynikające z rozwoju nowych technologii medycznych i nowoczesnych metod diagnostycznych oraz poprawa kondycji zdrowotnej Polaków realizowana przez prozdrowotny styl życia, mają swoje odzwierciedlenie w trwającym już od prawie dwudziestu lat spadku natężenia zgonów, a tym samym wydłużaniu się przeciętnego trwania życia.

W 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją dłużej o ponad 5 lat, natomiast kobiety o prawie 5 lat.

Mężczyźni zamieszkali w miastach żyją przeciętnie 71,9 lat, tj. prawie o rok dłużej niż na wsi, natomiast różnica w trwaniu życia kobiet w miastach i na wsi jest nieznaczna , wynosi zaledwie 0,2 roku, na korzyść kobiet mieszkających na wsi (80,2 lat). Relacje takie zaobserwowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wcześniej, przez okres ponad 20 lat, zarówno mężczyźni jak i kobiety mieszkający na wsi żyli zdecydowanie dłużej niż mieszkańcy miast.

Reklama

W Polsce nadal występuje wysoka nadumieralność mężczyzn

Mimo, iż w latach dziewięćdziesiątych różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała (w 1991 r. - 9,2 lat; w 2001 - 8,2), początek nowego stulecia przyniósł ponowny wzrost tej wartości do 8,7 w latach 2006-2008 r. W 2009 roku różnica ta wynosiła 8,6 lat.

Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnego trwania życia.

W województwie łódzkim średnia długość trwania życia mężczyzn jest najkrótsza w Polsce - w 2009 r. wynosiła 69,2 lat. Jest to o 4 lata mniej niż w województwie podkarpackim, które od lat jest wiodącym pod względem długości trwania życia.

Zróżnicowanie średniego trwania życia kobiet w przekroju wojewódzkim jest mniejsze - w 2009 r. maksymalna różnica wynosiła 2,6 roku. Najkrócej żyją mieszkanki woj. łódzkiego oraz śląskiego - odpowiednio 78,9 i 79,1 lat, natomiast najdłużej mieszkanki województwa podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego - powyżej 81 lat (p. kartogramy).

Polska wypada blado

Mimo pozytywnych zmian w wydłużaniu przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada bardzo niekorzystnie na tle innych krajów europejskich. Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o 4-5 lat w porównaniu do mieszkańców Europy Zachodniej oraz niektórych krajów skandynawskich.

Najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii (prawie 80 lat) oraz w Szwecji (ponad 79 lat), zaś w Islandii i Lichtensteinie (dokładnie 80 lat); najkrócej w Rosji - niespełna 62 lata.

Wśród kobiet za długowieczne można uznać: Francuzki, Szwajcarki, Hiszpanki i Włoszki. Przeciętne trwanie ich życia przekracza 84 lata.

Najkrócej w Europie żyją...

...Rosjanki, Ukrainki i Mołdawianki - poniżej 75 lat. Wśród 43 krajów europejskich Polska zajmuje odległą lokatę - dopiero w trzeciej dziesiątce (mężczyźni 29 miejsce, a kobiety 24). W krajach gdzie długość trwania życia jest stosunkowo niska, różnica między trwaniem życia mężczyzn i kobiet - poza nielicznymi wyjątkami - jest bardzo duża. Kraje, w których nadumieralność mężczyzn jest największa to państwa byłego Związku Radzieckiego: Rosja (12,4 lat), Białoruś (12,1), Ukraina (11,7), Litwa (11,3), Estonia (10,8) i Łotwa (10,8).

Bezpośrednio za tymi krajami znajduje się Gruzja (9,8), Polska (8,6), a następnie Węgry (8,3 lat). Nadumieralność w wymienionych krajach jest prawie 3-krotnie wyższa niż w krajach o najdłuższym przeciętnym trwaniu życia, gdzie wynosi ok. 4 lata (np. w Niderlandach czy w Szwecji).

Na podstawie raportu GUS - Longina Rutkowska, główny specjalista w Wydziale Analiz i Prognoz Demograficznych w Departamencie Badań Demograficznych pod kierunkiem Lucyny Nowak.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WSI | 5 lat | rozwój nowych technologii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »