Kilka porad dla kredytobiorców

Niejednokrotnie mała pożyczka albo większy kredyt to jedyna droga na wyjście ze złej sytuacji finansowej. Pożyczając pieniądze mamy możliwość pokrycia naszych finansowych potrzeb. Pożyczki możemy zaciągnąć niemal na wszystko. Może to być pożyczka gotówkowa na dowolny cel, albo kredyt hipoteczny na przykład na zakup mieszkania.

Jednak zaciągając kredyt musimy pamiętać o warunkach umowy ze stroną, która nam go udzieli. Najważniejszym z nich jest terminowe regulowanie rat pożyczki zawartych w harmonogramie spłaty.

Nawet mając pełną świadomość, że zaciągnięcie pożyczki wiąże się z koniecznością jej terminowej spłaty, zdarza się, że mamy z tym problem. W efekcie, aby kredyt nie został nam na przykład wypowiedziany, albo żeby nie zepsuć swojej pozytywnej historii kredytowej, próbujemy ratować się kolejnym kredytem. To błędne koło, które szybko może wpędzić nas w spiralę długów.

Reklama

Co zrobić, aby uchronić się przed popadnięciem w ogromne zadłużenie? Jest na to kilka cennych rad, które - jeśli tylko będziemy ich przestrzegać - pomogą nam uchronić się przed spiralą długów.

W sytuacji, gdy chcemy zaciągnąć kredyt, powstrzymajmy się przed szybką wizytą w banku i zastanówmy, czy oby na pewno jest nam on potrzebny. Być może, zamiast szybkiego zastrzyku gotówki, będziemy mogli wstrzymać się przez jakiś czas na przykład z zakupem jakiejś rzeczy i uzbieramy pieniądze na jej zakup.

Gdy mimo wszystko chcemy zaciągnąć kredyt bankowy, na spokojnie przejrzyjmy oferty wszystkich banków i wybierzmy ten, który będzie dla nas najbardziej korzystny. Weźmy pod uwagę oprocentowanie kredytu, maksymalny okres spłaty a także dodatkowe opcje oferowane przez bank, jak na przykład możliwość zawieszenia spłaty kredytu na przykładowo okres trzech miesięcy.

Oczywistym jest, że kiedy decydujemy się już na zaciągnięcie pożyczki, zależy nam na szybkim pozyskaniu środków finansowych. Ta nagła potrzeba często sprawia, że zamiast do banku udajemy się do innych instytucji finansowych, które udzielają tzw. kredyty chwilówki. Decyzja kredytowa jest bardzo szybka, ekspresowo otrzymujemy także gotówkę na swoje konto bankowe. Co więcej, tego rodzaju firmy pożyczkowe nie wymagają często tylu dokumentów, co banki. Zazwyczaj wystarczy zaświadczenie o zarobkach, lub nawet wyłącznie przedstawienie swojego dowodu osobistego. Tak szybka pożyczka ma jednak wysoką cenę. Najczęściej kredyt pozabankowy wiąże się z dużymi prowizjami, w efekcie czego możemy spodziewać się konieczności zwrócenia niemal dwukrotnie większej kwoty.

Jeśli jednak kredyt jest nam niezbędny, a po jakimś czasie jesteśmy zmuszeni wziąć kolejną pożyczkę, zastanówmy się nad ich konsolidacją. Łącząc kilka mniejszych pożyczek w jeden duży, skonsolidowany kredyt, z pewnością odciążymy domowy budżet. Zamiast bowiem płacić kilka mniejszych rat za kredyt, zyskujemy jedną wyższą ratę. Jej przewagą jest to, że większa rata i tak wynosi mniej, niż zsumowanie kilku mniejszych rat za pożyczki. Co więcej, kiedy mamy kilka rat do zapłacenia, często mają one inne terminy spłaty. W takiej sytuacji łatwo przeoczyć jedną z nich. Mając wyłącznie jedną miesięczną ratę mamy większą pewność, że nie zostanie ona przeoczona.

Drobne pożyczki gotówkowe jak również kredyty hipoteczne przeznaczone są dla osób, które potrzebują w danym momencie większego zastrzyku gotówki, której sami nie są w stanie w tak krótkim czasie zgromadzić. Korzystając z nich pamiętajmy jednak o tym, że to produkty bankowe, które maja gwarantować instytucjom finansowym pewny zarobek. Decydując się na kredyt miejmy więc świadomość jego całkowitych kosztów oraz przeanalizujmy, czy będzie nas stać na jego spłatę. Tylko wówczas unikniemy późniejszych problemów finansowych.

Magdalena Paluch WGN Nieruchomości

WGN Nieruchomości
Dowiedz się więcej na temat: porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »