KNF powinna monitorować wpływ koronawirusa na banki

Komisja Nadzoru Finansowego powinna ściśle monitorować charakter i zakres wpływu epidemii na zdolność banków do świadczenia usług finansowych i okresowo sprawozdawać ważne ustalenia w tym zakresie Komitetowi Stabilności Finansowej - poinformował NBP w poniedziałkowym komunikacie.

Jak dodano, KNF powinna także wyrazić zgodę na wykorzystanie nadwyżki płynności w stosunku do minimalnego wymogu LCR w celu zapewnienia tymczasowej płynności przedsiębiorstwom niefinansowym - bez uszczerbku dla ich oceny ostrożnościowej.

"Wreszcie pożądane byłoby elastyczne podchodzenie do realizacji przez banki wymogu MREL, pozwalając bankom wykorzystać w pełni okres przewidziany w BRRD II, tj. do 2024 r." - zarekomendował bank centralny.

ZBP uczulił ostatnio, by jeśli to możliwe, klienci korzystali z wszelkich form obrotu bezgotówkowego - bankowości internetowej i mobilnej, płatności bezgotówkowych, gdyż obrót gotówkowy może stanowić dodatkowy czynnik ryzyka przy przenoszenia wirusa.

Reklama

Zarząd NBP popiera rekomendację prezesa o obniżce stóp procentowych - podano w poniedziałkowym komunikacie banku. Według zarządu, choć obniżki nie zapobiegną zaburzeniom po stronie podaży, ani nie wzmocnią w krótkim terminie popytu, to jednak obniżą obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań, co wesprze budżety firm i gosp. domowych, a także obniży koszty niezbędnych działań fiskalnych.

Wpłynęłaby ona na obniżenie bieżących marż odsetkowych banków, jednak w dłuższej perspektywie będzie wspierała sytuację finansową banków dzięki korzystnemu oddziaływaniu na jakość portfela kredytowego.

Sektor bankowy w Polsce funkcjonuje stabilnie, jest zyskowny i posiada duże bufory płynnościowe oraz kapitałowe. Obecna sytuacja nie jest - w przeciwieństwie do globalnego kryzysu finansowego - związana z sektorem bankowym, a główne obecnie wyzwanie łączy się z koniecznością utrzymania płynności przedsiębiorstw sektora niefinansowego. Dlatego trzeba skoncentrować się obecnie w pierwszej kolejności na sytuacji sektora przedsiębiorstw niefinansowych, aby przejściowy spadek popytu i produkcji nie doprowadził do trwałej redukcji zatrudnienia oraz upadłości - napisano.

Według ZBP, Narodowy Bank Polski będzie też poddawał banknoty trafiające do niego z banków dwutygodniowej kwarantannie i odkażał w wysokiej temperaturze (co najmniej 150 stopni C). Następnie "czyste" banknoty będą trafiały z powrotem do banków.

Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków; gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń - oświadczył bank centralny w piątkowym komunikacie.

"Narodowy Bank Polski informuje, że w skarbcach oddziałów okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który może w każdej chwili zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków" - podał NBP w komunikacie.

Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP "na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń". "Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" - zaznaczył bank centralny.

OPINIE:

Gospodarka potrzebuje płynności i zapanowania nad rosnącymi cenami żywności, a nie obniżania stóp procentowych - ocenia Rada Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Według Rady obniżenie stóp procentowych może zadziałać na gospodarkę przeciwskutecznie.

Jak podkreśliła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich (TEP), to co jest dzisiaj potrzebne przedsiębiorstwom, to zapewnienie gotówkowej płynności finansowej. "Nawet jeżeli banki komercyjne obniżą firmom koszt kredytu, to będzie to "dużo za mało" w stosunku do ich płynnościowych potrzeb.

Szczególnie w grupie firm mniejszych. Tu potrzebne jest zawieszanie i odsuwanie spłat kredytów i odsetek w czasie, uwalnianie środków trzymanych na kontach VAT-owskich, odsuwanie w czasie płatności zobowiązań wobec FUS i urzędów skarbowych, wsparcie z Funduszu Pracy przedsiębiorstw w wypłatach wynagrodzeń i wiele, wiele innych działań z obszaru polityki gospodarczej" - wymieniała. W jej ocenie obniżenie stóp procentowych wcale nie oznacza obniżenia kosztów kredytu.

"Rośnie bowiem ryzyko niespłacalności kredytów i banki, będące dysponentami depozytów swoich klientów, muszą ten wzrost ryzyka wziąć pod uwagę w wycenie kosztu pieniądza dla przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych" - wskazała. Według Rady TEP, ryzyko niewypłacalności części firm, które są kredytobiorcami, będzie się "niestety" materializowało. A to oznacza zmniejszenie zdolności banków do dostarczania kapitału gospodarce. "Obniżenie stóp procentowych może zatem zadziałać na gospodarkę przeciwskutecznie" - oceniła Starczewska-Krzysztoszek.

Zdaniem ekonomistki, z punktu widzenia gospodarstw domowych obniżenie stóp procentowych też nie będzie miało oczekiwanej przez prezesa NBP skuteczności - zmniejszenia ich obciążeń finansowych. Jak wskazała, koszt kredytu to nie tylko oprocentowanie, ale także opłaty, prowizje, czy ubezpieczenie, którego cena może silnie wzrosnąć w wyniku wzrostu ryzyka niespłacalności kredytów.

"W efekcie koszt kredytu będzie wyższy, mimo obniżenia przez RPP stóp procentowych. Poza tym wiele gospodarstw domowych, szczególnie tych o niższych dochodach, zadłuża się nie w systemie bankowym, a w firmach pożyczkowych, gdzie RRSO jest znacznie wyższe niż w bankach komercyjnych" - zaznaczyła. Dodała, że najważniejsze z punktu widzenia gospodarstw domowych jest utrzymanie zatrudnienia, a tym samym utrzymanie dochodów. "To na tym trzeba skupić uwagę i uruchomić w ramach polityki gospodarczej działania zapewniające utrzymanie jak najwyższego poziomu zatrudnienia. I zapewnić możliwość otrzymywania przez pracowników wynagrodzeń" - wskazała ekspertka TEP.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: KNF | polskie banki | płynność finansowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »