Reklama

​KNF zwraca uwagę na ryzyko zmiennej stopy procentowej

PiS w dokumencie programowym "Polski Ład" zaproponował, aby państwo będzie gwarantowało do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt. KNF zwraca uwagę ze w Polsce dominują kredyty hipoteczne udzielane w oparciu o zmienną stopę procentową. - To powoduje, że klient ponosi ryzyko zmian tej stopy poinformował Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego w radiu TOK FM.

Komisja Nadzoru Finansowego obecnego boomu na kredyty hipoteczne nie ocenia negatywnie, zwraca jednak uwagę na ryzyko stopy procentowej. Rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu może zwiększyć skalę akcji kredytowej - poinformował Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

- Samego faktu rozwoju akcji kredytowej nie oceniamy negatywnie, ale głównym celem naszej kampanii jest zbudowanie wśród klientów banków i wśród banków świadomości dotyczącej ryzyka stopy procentowej - powiedział Jacek Jastrzębski w radiu TOK FM.

Reklama

- Widzimy na rynku rozkręcający się, można powiedzieć boom na kredyt hipoteczny, mamy do czynienia z wysokimi, rosnącymi cenami nieruchomości, na to nakładają się historycznie niskie stopy procentowe - dodał.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że w Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów, dominują kredyty hipoteczne udzielane w oparciu o zmienną stopę procentową. - To powoduje, że klient ponosi ryzyko zmian tej stopy w czasie - powiedział Jastrzębski.

Według KNF w obecnym otoczeniu niskich stóp procentowych bardzo ważna jest świadomość ryzyka stopy procentowej, w przypadku zobowiązań kredytowych chodzi o możliwość wzrostu oprocentowania kredytów, skutkującego wzrostem rat kredytowych.

Przewodniczący ocenia, że propozycje zawarte w Polskim Ładzie zwiększyć mogą akcję kredytów hipotecznych.

PiS w dokumencie programowym "Polski Ład" zaproponował, aby państwo gwarantowało do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt.

- To rozwiązanie wychodzi na przeciw osobom, które mają zdolność kredytową, natomiast z różnych względów nie były w stanie zgromadzić wkładu własnego. (...) to może zwiększyć skalę akcji kredytowej jeśli chodzi o kredyty hipoteczne adresowane do klientów detalicznych i rozwiązanie zaproponowane w ramach Polskiego Ładu może tez być dobrą okazją, aby promować kredyty o okresowo stałym oprocentowaniu - powiedział Jastrzębski.

W połowie maja Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie zdecydowała w sprawie rozstrzygnięcia zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych. Sąd zwrócił się wówczas o stanowiska między innymi do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego.

Przewodniczący poinformował, że KNF pracuje nad tą opinią. - Przedstawimy nasze stanowisko w zakresie, w jakim uważamy, że może to być przydatne dla sądu (...) - powiedział Jastrzębski.

W dokumencie programowym "Polski Ład" PiS zaproponował inny instrument - gwarancje państwa do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub przekazało dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też dla rodzin wielodzietnych, w zależności od liczebności rodziny.

Na wysokość bonu mieszkaniowego będzie wpływać także liczba członków gospodarstwa domowego.

Przyjmuje się, że:

-małżeństwo z trojgiem dzieci - 55 tys. zł (dla rodzin posiadających mieszkanie/dom - opcja 1) lub 100 tys. zł (dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m. kw. - opcja 2),

-małżeństwo z czworgiem dzieci - 70 tys. zł (opcja 1) lub 115 tys. zł (opcja 2),

-małżeństwo z pięciorgiem dzieci - 85 tys. zł (opcja 1) lub 130 tys. zł (opcja 2),

-małżeństwo z sześciorgiem dzieci - 100 tys. zł (opcja 1) lub 145 tys. zł (opcja 2).

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »