Kolejny bank ułatwi dostęp do e-urzędu
Możliwość sprawdzania punktów karnych nakłoniła sporą grupę osób do założenie tzw. profilu zaufanego czyli elektronicznego identyfikatora pozwalającego zdalnie załatwiać sprawy urzędowe. Obecnie profil zaufany ma około 750 tys. osób, z czego ponad 150 tys. zostało założonych przez internetowe konta w bankach.
Taką możliwość dają już PKO BP, ING Bank Śląski oraz Millennium, a od niedawna także pocztowe Envelo. Z ustaleń Interii wynika, że w najbliższych dniach, a prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu taką opcję da swoim klientom także Pekao.
Nieco później, bo w czerwcu profil zaufany będzie możliwy do założenia w przez bankowość elektroniczną Raiffeisen Polbank, a w wakacje w BZ WBK. Nad udostepnieniem tej funkcji pracuje też mBank.
W pierwszym dniu po uruchomieniu funkcji sprawdzania punktów karnych założono 30 tys. nowych profili zaufanych., z czego aż 90 proc. zostało założonych bez wychodzenia z domu, głównie przez banki, bo prawie 13 tys. przez serwisy internetowe w PKO BP (łącznie z Inteligo), niemal 10 tys. przez ING Bank Śląski, a 4,8 tys. w Millennium. Niecałe pół tysiąca osób zrobiło to przez pocztowe Envelo (ta funkcja działa tam od kilkunastu dni). Natomiast 2,9 tys. osób zrobiło to w tradycyjny sposób czyli udało się w tym celu do punktu potwierdzającego w urzędzie.
Profil zaufany jest coraz bardziej przydatny. W poniedziałek, czyli w pierwszym dniu działania usługi umożliwiającej sprawdzenie punktów karnych na portalu obywatel.gov.pl, z tej możliwości skorzystało ponad 101 tys. kierowców.
Po statystykach widać też, że nowa funkcja była impulsem do zwiększenia zainteresowania tym, jakie sprawy urzędowe da się sprawdzić czy załatwić zdalnie. W poniedziałek portal obywatel.gov.pl odwiedziło 316 tys. osób, które wykonały łącznie 1,3 mln odsłon.
Jednocześnie lista spraw, które można prościej i szybciej załatwić korzystając z tego sposobu potwierdzania tożsamości jest coraz dłuższa. W sierpniu ruszy masowa wymiana dowodów osobistych, a korzystając z profilu zaufanego można zdalnie złożyć wniosek o jego wydanie i dodatkowo sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odbioru.
Wśród nowych funkcji pojawi się m.in. możliwość rejestracji nowonarodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do urzędu stanu cywilnego. Ale już teraz dostępne są usługi, które pozwalają uniknąć wizyt w urzędach i placówkach administracji publicznej. Niewiele osób pamięta, że z wykorzystaniem profilu zaufanego można zamówić kartę EKUZ (Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), pozwalającą korzystać z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na taki dokument rośnie.
Monika Krześniak-Sajewicz