Koniec bankowych tytułów egzekucyjnych
Banki nie będą miały prawa wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy, które dawały bankom taką możliwość.
Uchwalona przez Sejm 25 września br. nowelizacja Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw przewiduje usunięcie z ustaw prawa banków do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych.
W myśl nowelizacji postępowanie w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji ustawy podlegać będzie umorzeniu. Jeżeli natomiast przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji ustawy wydano postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, dalsze postępowanie w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności będzie prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów.
Bankowe tytuły egzekucyjne, którym nadano klauzulę wykonalności na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowa moc tytułu wykonawczego także po dniu wejścia w życie omawianej nowelizacji.
Zmienione przepisy Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Nowelizację podpisał prezydent.
Zmiany oznaczają, że od tej pory banki będą musiały kierować sprawy o egzekucję do postępowania sądowego i nie będą uprzywilejowane w stosunku do innych wierzycieli.
Nowelizacja ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 14 kwietnia br. (sygn. akt P 45/12), w którym Trybunał uznał za sprzeczne z konstytucją przepisy umożliwiające bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. W ocenie Trybunału uprzywilejowanie banków wobec innych wierzycieli przy dochodzeniu należności od dłużników narusza konstytucję.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych