Kraków: Ponad 3 tysiące kontroli. Ile nałożono mandatów karnych?

3061 kontroli przestrzegania przepisów krakowskiej uchwały antysmogowej przeprowadzili strażnicy miejscy w ciągu sześciu miesięcy zakończonego sezonu grzewczego. Ujawnili oni 44 wykroczenia. Z roku na rok tego typu zgłoszeń jest coraz mniej.

Jak ocenił w poniedziałek Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza, systematycznie maleje ilość zgłoszeń, a co za tym idzie także ujawnionych wykroczeń popełnianych przez krakowian. Spośród 44 wykroczeń, 23 zakończyły się nałożeniem mandatów karnych, sporządzono także 14 wniosków o ukaranie do sądu oraz pouczono siedem osób.

Nawet 5 tysięcy złotych grzywny dla ignorujących przepisy

- Dane, którymi dysponuje Straż Miejska napawają optymizmem. Zgłoszeń mieszkańców o nieprzestrzeganiu przepisów antysmogowych z każdym rokiem jest znacznie mniej. Mamy bardziej świadome społeczeństwo, a krakowska uchwała przynosi efekty - wskazał Ścigalski.

Reklama

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej - przekazał pełnomocnik - wyciągane są konsekwencje wynikające z przepisów prawa (pouczenie, mandat karny od 20 zł do 500 zł lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu - grzywna do 5 tysięcy złotych). Według władz miasta każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Uchwała antysmogowa: Dopuszczone wyłącznie paliwa gazowe

Od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa obowiązuje restrykcyjna uchwała antysmogowa, która zakazuje stosowania paliw stałych do ogrzewania. W instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych tj. gazu ziemnego wysokometanowego, zaazotowanego lub lekkiego oleju opałowego.

Przepisy te wraz z działaniami prewencyjnymi miasta - podkreślono - przyczyniają się do tego, że od kilku lat w Krakowie systematycznie maleją stężenia pyłów zawieszonych, nie dochodzi również już do bardzo wysokich przekroczeń poziomów zanieczyszczeń, które odnotowywano jeszcze kilka lat temu.

W Krakowie kontynuowane są programy wsparcia mieszkańców: osłonowy, termomodernizacji budynków jednorodzinnych, OZE, a w drugiej połowie kwietnia bieżącego roku zostanie uruchomiony nabór wniosków do programu Stop Smog.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | uchwała antysmogowa | ekologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »