Kwietniowa oferta obligacji skarbowych. Ile wyniesie oprocentowanie?

Ministerstwo Finansów utrzymało marcowy poziom oprocentowania obligacji skarbowych w kwietniowej emisji papierów wartościowych. Oprocentowanie najchętniej wybieranych w 2022 roku obligacji czteroletnich wyniesie w pierwszym roku odsetkowym 7 proc.

Resort finansów przedstawił szczegóły kwietniowej emisji detalicznych obligacji skarbowych. Oprocentowanie papierów wartościowych zostało utrzymane na poziomie z marca. 

Ile wyniesie oprocentowanie?

Obligacje skarbowe wyemitowane w kwietniu będą mieć taką samą stopę oprocentowania, co w marcu. Te o najkrótszym horyzoncie czasowym inwestycji - 3-miesięczne - będą oprocentowane na poziomie 3 proc. w skali roku. W przypadku jednorocznych papierów wartościowych oprocentowanie w pierwszym miesiącu wyniesie 6,75 proc. w skali roku, zaś w pozostałych okresach odsetkowych będzie przyjmowało poziom stopy referencyjnej NBP. W przypadku "dwulatek" przez pierwszy miesiąc stopa wyniesie 6,85 proc., natomiast przez pozostały okres osiągnie również poziom stopy NBP powiększonej o marżę 0,10 proc.

Reklama

W przypadku obligacji trzyletnich stopa procentowa jest stała i wyniesie 6,85 proc. Dla "czterolatek" wyniesie ona 7 proc., zaś dla "dziesięciolatek" - 7,25 proc. w pierwszym roku. W pozostałych latach obligacje będą indeksowane inflacją, a więc odsetki będą obliczane na podstawie poziomu inflacji z ostatnich 12 miesięcy powiększonej o marżę - 1 proc. dla obligacji czteroletnich i 1,25 proc. dla dziesięcioletnich.

Beneficjenci programu 500 plus, którzy mają możliwość zakupu obligacji rodzinnych - 6- i 12-letnich mogą liczyć na oprocentowanie odpowiednio 7,20 proc. oraz 7,50 proc. w pierwszym roku. Przez pozostałe lata odsetki będą naliczane na podstawie poziomu inflacji powiększonego o marżę - odpowiednio 1,5 proc. i 1,75 proc. 

"Każda obligacja to równowartość 100 zł"

Wiceminister finansów Sebastian Skuza przypomniał, że "skarbowe obligacje oszczędnościowe cechuje modułowość, czyli możliwość ułożenia własnego planu oszczędzania przy wykorzystaniu ich zalet". 

- Jedną z cenionych cech obligacji jest elastyczność w dostępie do już ulokowanych pieniędzy. Mamy tutaj korzystne dla nas rozwiązanie. W razie potrzeby skorzystania ze zgormadzonych pieniędzy, możemy wycofać dowolną liczbę posiadanych obligacji przed terminem ich wykupu. Nasze środki otrzymamy wówczas razem z narosłymi odsetkami, pomniejszonymi jedynie o opłatę za przedterminowy wykup. Każda obligacja to równowartość 100 zł, więc w razie potrzeby nie wycofujemy wszystkich naszych środków tylko potrzebną nam kwotę. Pozostałe oszczędności ulokowane w obligacjach niech nadal pracują zgodnie z naszym planem- skomentował sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. 

Obligacje skarbowe w drodze zamiany będzie można nabywać od 28 marca. Papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa dostępne są w dwóch bankach: PKO BP oraz Pekao S.A. 

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »