Legitymacja studencka. Jakie opłaty za dokument, jak działają zniżki?

Posiadanie statusu studenta wiąże się z wieloma przywilejami. Każdy student ma bowiem możliwość skorzystania z atrakcyjnych zniżek nie tylko na przejazdy komunikacją, ale też na usługi czy zakupy. Jedynym warunkiem skorzystania z takich zniżek jest posiadanie ważnej legitymacji studenckiej.

Ile kosztuje legitymacja studencka?

Legitymacja studencka to dokument, który potwierdza status studenta i służy do weryfikacji danej osoby, choć warto wiedzieć, że nie jest to dokument tożsamości. Legitymacja wydawana jest po rozpoczęciu studiów każdemu studentowi, który uiści odpowiednią opłatę. 

Opłatę za wydanie legitymacji studenckiej płaci się już w momencie składania dokumentów o przyjęcie na dany kierunek studiów. Za wydanie legitymacji studenckiej pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 22 zł.

Jak długo ważna jest legitymacja studencka?

Legitymacja studencka jest dokumentem terminowym i nie jest ważna przez cały okres studiów. Data ważności legitymacji studenckiej zapisana jest na hologramie, który znajduje się na odwrocie dokumentu. Zazwyczaj legitymacja ważna jest przez miesiąc licząc od daty zakończenia danego semestru roku akademickiego.

Reklama

Legitymację studencką można bez problemu przedłużyć, udając się do danego wydziału i prosząc o podbicie legitymacji. Wówczas pracownik dziekanatu sprawdza w systemie, czy dany student nadal studiuje - jeżeli tak, to podbija legitymację, naklejając na nią nowy hologram i jednocześnie przedłużając jej ważność w elektronicznym systemie uczelni.

Legitymacja studencka - zniżki dla studentów

W Polsce studenci mogą liczyć na szereg różnego rodzaju zniżek: część z nich ustalona jest przez polskie prawo, pozostałe wprowadzają prywatne firmy. Warto jednak wiedzieć, że żadna prywatna firma nie ma obowiązku oferowania zniżek dla studentów, a więc ich stosowanie jest jedynie ich dobrą wolą.

Zniżki dla studentów na komunikację miejską i PKP

W Polsce przewiduje się ustawowe zniżki dla studentów na komunikację miejską oraz PKP. Studenci z legitymacją uprawnieni są do zakupu biletu PKP z 51 proc. zniżką od standardowej ceny biletu jednorazowego oraz 49 proc. zniżką od ceny biletu miesięcznego. 

Poza tym zniżki obowiązują również na przejazdy autobusami czy tramwajami na terenie danego miasta. Co do zasady zniżki na przejazdy obowiązują wyłącznie studentów do momentu ukończenia przez nich 26. roku życia, chyba że dany przewoźnik ustanowił inaczej. 

Zniżki do obiektów rekreacji, kultury i rozrywki

Zniżki dla studentów obowiązują w popularnych sieciach kinowych, gdzie za okazaniem legitymacji studenckiej możemy zakupić bilety o 15-25 proc. taniej.

Poza tym studenci, korzystając z innych obiektów kultury, np. muzeów, teatrów czy galerii sztuki, również mogą skorzystać z zakupu biletów ulgowych. Co więcej, niektóre muzea wprowadzają nawet bezpłatne wejścia dla studentówBilety ulgowe dla studentów często obowiązują też na basenach lub w aquaparkach, gdzie za bilet możemy zapłacić nawet o kilkadziesiąt procent mniej.

Pozostałe ulgi z legitymacją studencką

Zawsze przed dokonaniem jakiegoś zakupu warto zorientować się, czy w danym miejscu nie obowiązuje zniżka dla studentów. Poniżej przedstawiamy kilka pozostałych najpopularniejszych ulg z legitymacją studencką:

●      zniżka na produkty Apple - od 6 do 20 proc.,
●      zniżka na Spotify - 50 proc.,
●      zniżka na Adobe Creative Cloud - 45 proc.,
●      zniżka Qatar Airways - 10 proc.,
●      zniżka Ryanair - 10 proc. ale tylko z kartą Erasmus Students Network.

Kiedy legitymacja studencka traci ważność?

Legitymacja studencka traci ważność w momencie utraty statusu studenta, czyli w sytuacji, gdy student zostanie skreślony z listy studentów, zostanie zawieszony lub ukończy studia. W ostatniej sytuacji niektóre uczelnie mogą również wymagać, aby student zwrócił im legitymację studencką, choć obecnie dzieje się to stosunkowo rzadko.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: studenci | legitymacja | zniżki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »