Reklama

Lokata z funduszem, czy fundusz z lokatą?

Jeśli chcesz kupić fundusz, to łatwe pieniądze zarobisz na ekstra lokacie. Ale jeśli szukasz tylko dobrej lokaty, to dodatkowy fundusz może być zbędnym ryzykiem.

Oprocentowanie lokat wciąż może wynosić nawet 10 proc. w skali roku, ale tylko pod warunkiem, że klient jednocześnie zainwestuje część oszczędności w fundusze. Dobra koniunktura na giełdzie ma szansę spowodować wzrost zainteresowania tego typu produktami, które niesłusznie bywają przedstawiane jako alternatywa dla coraz niżej oprocentowanych lokat.

Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w połączenie lokaty z funduszami należy poznać główne zasady rządzące takimi ofertami. Już na początku warto zwrócić uwagę, że rozwiązanie to ma sens w przypadku kiedy klient decyduje się na ustalony fundusz, a lokata służy tylko jako dodatek, który pozwoli zdywersyfikować oszczędności.

Reklama

Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdzie produkt trafia do nieodpowiedniego klienta. Zatem warto zastosować podejście przeciwne do reklamowanego przez banki, punktem wyjścia powinien być fundusz o odpowiednim poziomie ryzyka, a nie wysokooprocentowana lokata.

Generalna zasada połączenia funduszy z lokatami mówi, że oprocentowanie części depozytowej jest tym wyższe im więcej środków przeznaczone jest na inwestycję w fundusz. Dlatego z co najmniej 10 tys. zł zainwestowanych w MultiBanku tylko 25 proc. zostanie przeznaczone na kwartalną lokatę na 10 proc. w skali roku, reszta środków jest inwestowana w jeden z dwóch subfunduszy oferowanych przez TFI Skarbiec.

Przykład ten pokazuje również drugą właściwość połączonego rozwiązania, okres deponowania środków na lokacie ma się nijak do horyzontu inwestycyjnego funduszy i tylko w jednym banku przekracza rok (DnB Nord). A do zasad rządzących tym produktem należy dodać fakt, że większość subfunduszy to akcyjne, stabilnego wzrostu lub zrównoważone charakteryzujące się wyższymi opłatami za zarządzanie.

Sprawdź aktualizowane na bieżąco notowania funduszy inwestycyjnych na stronach Biznes INTERIA.PL

Znacznie ciężej znaleźć połączenie lokaty z potencjalnie bezpieczniejszym funduszem pieniężnym lub dłużnym. Wyjątkiem jest Bank Millennium, który daje taką możliwość, ale kosztem lokaty, której oprocentowanie znacznie traci na atrakcyjności.

Przed inwestycją w lokatę i fundusz równocześnie należy również sprawdzić jaki jest koszt opłaty dystrybucyjnej za nabycie jednostek uczestnictwa funduszu. Może się okazać, że opłata ta skonsumuje znaczną część odsetek z wyżej oprocentowanej lokaty, a efekt będzie porównywalny do inwestycji w oba produkty z osobna.

Dodatkowo, każdy z klientów musi mieć na uwadze, że inwestycja taka wymaga wyższej wpłaty, niż produkty nabywane oddzielnie. O ile minimalna kwota do założenia samej lokaty w większości banków to 500 do 1000 złotych, to w przypadku połączenia funduszu z lokatą próg ten wynosi od 2 do 10 tys. złotych.

Na pytanie "lokata z funduszem, czy fundusz z lokatą?" odpowiedź powinna być tylko jedna: świadomie wybrany fundusz z lokatą, mimo że to właśnie część depozytowa ma być wabikiem na klientów. A wszystko po to, żeby ewentualne straty poniesione na części inwestycyjnej były wkalkulowane w podejmowane ryzyko.

Michał Sadrak

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »