Reklama

Lokaty w odwrocie. Wolimy gotówkę

Zniechęcenie Polaków do lokat nie ustaje. W lipcu wypłacili z nich 1,6 mld zł, a od lutego 2016 r. łącznie już 25,6 mld zł. Co prawda, część tych pieniędzy pozostała w bankach, np. na nieoprocentowanych rachunkach. Z wyliczeń Expandera wynika jednak, że w ostatnich latach coraz chętniej trzymamy oszczędności w gotówce. Przyczyną tego zjawiska jest oczywiście niskie oprocentowanie lokat, które w dużych bankach nierzadko wynosi zaledwie 0,5 proc.

Mamy coraz mniej pieniędzy na lokatach. Rosną natomiast kwoty zgromadzone na rachunkach bankowych i wartość gotówki. Tej ostatniej przybywa najszybciej. W lipcu poza kasami banków było aż 190 mld zł. Dla porównania, suma pieniędzy zgromadzonych przez gospodarstwa domowe i firmy na kontach i lokatach wynosiła 851 mld zł. Udział gotówki w łącznym portfelu sięgał więc 18 proc. Jeszcze niedawno, bo w 2013 r., było to 15 proc. Powoli zmierzamy natomiast w kierunku 20 proc., które po raz ostatni obserwowaliśmy 9 lat temu.

Gotówka zyskuje na znaczeniu, m.in. ze względu na bardzo niskie oprocentowanie lokat. Sprawdziliśmy oferty depozytów bez gwiazdek na okres 3 miesięcy w pięciu największych bankach, które mają łącznie aż 25,7 mln klientów indywidualnych. Okazało się, że najczęściej oferowana jest obecnie stawka 0,5 proc. To oznacza, że wpłacając 5000 zł na trzy miesiące otrzymujemy jedynie 5 zł odsetek. Nie powinno więc dziwić, że Polakom lokaty wydają się zbędne.

Należy jednak zaznaczyć, że trzymając pieniądze w gotówce czy na nieoprocentowanym rachunku tak naprawdę ponosimy straty. Oszczędności w takiej sytuacji tracą na wartości ze względu na inflację, która według prognoz ma wynosić ok. 2 proc. To oznacza, że aby choćby utrzymać realną wartość oszczędności, trzeba znaleźć produkt z oprocentowaniem nie niższym niż 2,47 proc. (więcej niż wspomniane 2 proc. ze względu na podatek).

Nie jest to oczywiście proste, ale można znaleźć oferty lokat dające nawet 3-4 proc. w skali roku. To jednak zwykle promocje kierowane przede wszystkim do nowych klientów. Często warunkiem koniecznym do założenia lokaty jest wymóg otwarcia konta. Uzyskanie wyższego oprocentowania wymaga więc nieco zachodu. Trzymając się wyłącznie jednego banku, trzeba się pogodzić z bardzo niskimi stawkami.

Jarosław Sadowski

Dowiedz się więcej na temat: lokaty | oszczędności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »