Lotnictwo pasażerskie: Z powodu polityki klimatycznej UE bilety będą droższe o kilkadziesiąt euro

Bilety lotnicze w Unii Europejskiej będą niedługo kosztować o kilkadziesiąt euro więcej niż teraz. Jest to związane z polityką klimatyczną UE - wynika z badania zleconego przez ministerstwo infrastruktury Holandii. Najbardziej wzrosną ceny w tanich liniach lotniczych.

Holenderski resort infrastruktury zlecił firmie CE Delft zbadanie jaki wpływ na ceny biletów lotniczych w Niderlandach będzie mieć polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku UE przyjęła regulacje wymagające ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 roku. Do 2050 roku cała UE musi być neutralna klimatycznie. Oznacza to, że cały emitowany CO2 musi zostać skompensowany.

Oznacza to, że sektor lotniczy musi stać się bardziej zrównoważony, a wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami. Z raportu wynika, że linie lotnicze będą musiały płacić więcej za prawa do emisji gazów cieplarnianych, co spowoduje wzrost cen biletów nie tylko w Holandii, ale we wszystkich krajach UE.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Problemem będzie akcyza na paliwo i obowiązek używania coraz bardziej przyjaznego dla klimatu paliwa. Od niepamiętnych czasów linie lotnicze nie musiały płacić akcyzy na paliwo lotnicze. To się zmieni" - czytamy w opracowaniu.

CE Delft prognozuje, że loty tanimi liniami lotniczymi w Europie staną się droższe średnio o 16,8 proc. w ciągu najbliższych ośmiu lat, a podróże tradycyjnymi liniami zdrożeją o 7,3 proc.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: lotnictwo | podwyżki cen | akcyza na paliwo | ekologia biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »