Łuska karpia w portfelu i zakaz szycia. Świąteczne przesądy o finansach
Świąteczne przesądy i rytuały od wieków towarzyszą obchodom świąt Bożego Narodzenia. Choć wiele z nich traktujemy dzisiaj z przymrużeniem oka, to jednak nadal w naszych domach praktykujemy zwyczaje i przekazujemy je z pokolenia na pokolenie. Jakie są najpopularniejsze przesądy świąteczne dotyczące pieniędzy?
Przesądy wigilijne są z nami od pokoleń i bez wątpienia stanowią one ważny element polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Choć Wigilia jest związana z obchodami chrześcijańskiego święta, wiele z przesądów ma swoje źródła w pogańskich wierzeniach i obyczajach.
W przeszłości wierzono bowiem, że pewne rytuały mogą zapewnić pomyślność, miłość, zdrowie, dobrobyt i bogactwo. Przez wieki przesądy te były przekazywanie z pokolenia na pokolenie, przez co stały się integralną częścią naszej kultury i świątecznych zwyczajów.
Nawet jeżeli nie wszyscy obecnie wierzą w “magiczną" moc przesądów i często nie traktują ich poważnie, to przestrzeganie niektórych obyczajów stało się symbolem świąt i podtrzymywania rodzinnej tradycji.
Łuska z karpia schowana w portfelu ma za zadanie przyciągnąć pieniądze oraz chronić nas przed ich utratą w kolejnym roku. Aby dochować tradycji, łuskę zdejmujemy z karpia w Wigilię, suszymy ją i następnie chowamy w portfelu.
Wierzono, że szycie w Wigilię może w przyszłym roku sprowadzić na nas szereg niepowodzeń i nieszczęść. Dotyczyć to może nie tylko sfery finansowej, ale i każdego innego aspektu naszego życia.
To jeden z mniej znanych, ale nadal praktykowanych wigilijnych przesądów. Chodzi o umieszczenie w uszku podawanym podczas kolacji wigilijnej grosika lub innej monety. Zgodnie z tradycją, osoba, która natrafi na uszko z monetą, będzie mogła cieszyć się dostatkiem i szczęściem w nadchodzącym roku.
Przy praktykowaniu tego zwyczaju warto jednak zachować ostrożność. Natrafienie na monetę w uszku może bowiem skończyć się nie najlepiej dla naszych zębów.
W dawnych wierzeniach ludowych wierzono, że poranna kąpiel w Wigilię w chłodnej wodzie, do której wcześniej wrzucono monetę, przyniesie dostatek i powodzenie w kwestiach finansowych.
Niektórzy nadal praktykują zwyczaj umieszczania monety pod talerzem każdego z uczestników Wigilii. Według ludowych wierzeń moneta pod talerzem ma nam zapewnić dostatek w nadchodzącym roku. Niektóre osoby, zamiast pod talerz, wkładają również monetę pod obrus wigilijny.
W polskiej tradycji istnieje przesąd, który mówi o tym, że w Wigilię nie powinno się pożyczać pieniędzy. Wierzono bowiem, że jeżeli w Wigilię pieniądze niejako opuszczą nasz dom, to w przyszłym roku, domownicy mogą zmagać się z problemami finansowymi.
Z tego względu w Wigilię nie zaleca się ani pożyczać pieniędzy, ani ich wydawać.
Założenie nowej bielizny w Wigilię to również kolejny przesąd, który miałby zapewnić nam dostatek w przyszłym roku. Szczególnie poleca się, żeby były to majtki w kolorze czerwonym, który jednocześnie symbolizuje szczęście i miłość. Wierzono, że ten zwyczaj przyciągnie do naszego życia nie tylko pomyślność finansową, ale i miłość.
Według tradycji wigilijny stół powinien być bogato zastawiony. Liczba potraw i różnorodność jedzenia ma natomiast za zadanie przynieść nam dostatek i stabilność finansową w nowym roku.
WB