Magdalena Rzeczkowska: MF pracuje nad rozwiązaniem kwestii kredytów frankowych

- Resort finansów pracuje nad prawnym rozwiązaniem kwestii kredytów frankowych, jednak ostateczny jego kształt będzie uzależniony od wyroku TSUE - zapowiedziała minister Magdalena Rzeczkowska. Ostateczne orzeczenie Trybunału w tej sprawie spodziewane jest za kilka miesięcy.

  • Ostateczny kształt prawnego rozwiązania kwestii kredytów frankowych będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
  • Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych zapaść najwcześniej za kilka miesięcy
  • W połowie marca przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski poinformował, że jego urząd pracuje nad rozwiązaniem ustawowym dot. kredytów frankowych

- Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana przez agencję Bloomberg.

Reklama

MF uzależnia ostateczny kształt prawnych rozwiązań dot. kredytów frankowych od wyroku TSUE

Ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie.

W połowie marca przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski poinformował, że jego urząd pracuje nad rozwiązaniem ustawowym dot. kredytów frankowych. W świetle przygotowywanego projektu ustawy banki miałyby obowiązek proponowania ugód i w ich ramach przewalutowania kredytów frankowych na złote w taki sposób, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie.

Propozycja KNF rozwiąże problemy frankowiczów?

Jak poinformował Jastrzębski, dla klientów, którzy nie skorzystaliby z tej możliwości i woleliby pozostać przy kredycie walutowym, uporządkowanie relacji z bankiem i przywrócenie w niej równowagi mogłoby się dokonać przez eliminację dyskrecjonalności banku przy ustalaniu kursów walutowych. Ostatecznie w grę wchodziłby średni kurs NBP.

Zdaniem szefa KNF powinno być też wsparcie dla osób, które chciałyby przewalutowania, ale barierą jest dla nich spodziewany wzrost raty.

Opinia rzecznika generalnego TSUE niekorzystna dla banków

W połowie lutego rzecznik generalny TSUE wydał opinię w sprawie prawa banków do wynagrodzenia za kapitał po unieważnieniu umowy kredytu CHF, która była negatywna dla sektora bankowego. Oceniano, że prokonsumencka decyzja TSUE sprawić może, że na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch.

Opinia rzecznika nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Wyrok TSUE w tej sprawie zapaść może najwcześniej za kilka miesięcy.

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyty walutowe | kredyty mieszkaniowe | CHF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »