Reklama

Masz to jak w banku, czyli jak to jest z gwarancjami bankowymi?

W świetle ostatniej sytuacji na Cyprze z pewnością wiele z nas zastanawiało się, co by było, gdyby w Polsce zostały podjęte tak radykalne kroki. Polski system bankowy jest w dobrej kondycji, jednak Comperia.pl sprawdza, jak są zabezpieczone nasze pieniądze w bankach.

Jak jest w teorii?

Reklama

Wszystkie środki zgromadzone zarówno na kontach osobistych, jak i oszczędnościowych czy lokatach, podlegają gwarancjom Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG gwarantuje wypłatę całości ulokowanych środków do wysokości 100 tys. euro na jedną osobę w jednym banku.

Pobierz: darmowy program PIT 2012

- Po pierwsze, ile dokładnie w złotych wynosi ta maksymalna kwota gwarancji BFG? Rzeczone 100 tys. euro przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu spełnienia warunku gwarancji, czyli zawieszenia działalności banku. Po wtóre - sformułowanie "na jedną osobę" oznacza, że w przypadku kont wspólnych próg gwarancji 100 tys. euro obowiązuje każdego ze współposiadaczy. Po trzecie - "w jednym banku". Gdyby naraz upadły 2 banki, w których dana osoba ulokowała środki, to gwarancja w wysokości 100 tys. euro obowiązuje w każdym z tych banków z osobna - mówi Mikołaj Fidziński, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.

BFG powinien dokonać wypłaty środków w ciągu 20 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji, choć po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego może przedłużyć ten okres jeszcze o 10 dni.

Warto także pamiętać, że nie na wszystkich produktach oferowanych przez banki środki są w równym stopniu gwarantowane. Na przykład, pieniądze złożone na polisolokacie podlegają gwarancjom Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (nieco niższego niż w BFG). W przypadku lokat połączonych z funduszem inwestycyjnym, tylko środki na depozycie są zabezpieczone. W przypadku produktów strukturyzowanych warto każdorazowo sprawdzić, czy gwarancje obejmują konkretną ofertę, ponieważ bezpieczne są jedynie te, które opierają się na prawie bankowym.

Jak jest w praktyce? Obyśmy się nie dowiedzieli

Teoria wygląda tak, jak przedstawiono powyżej. Obyśmy nie musieli sprawdzać, czy pokrywa się ona z praktyką. Ostatni raz BFG realizował gwarancje w 2001 r.

- Warto pamiętać, że nasze pieniądze są w całości gwarantowane tylko w przypadku upadłości banku - podsumowuje Mikołaj Fidziński. - Nie są niestety zabezpieczone od pomysłów polityków. Na Cyprze zaufanie do zasady, że pieniądze trzymane w banku należą w takim samym stopniu do deponentów, jak te chowane w domu pod materacem, zostało bardzo poważnie zachwiane. W Polsce nic nie wskazuje na razie na podobny obrót spraw, niemniej w Europie zostało już złamane pewne tabu.

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | gwarancje bankowe | Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »