Ministerstwo Cyfryzacji: Czekasz na e-dowód? Pomyśl nad PIN-em

Wniosek o e-dowód złożony. Co robić w czasie oczekiwania na nowy dokument...? Pomyśl nad PIN-em. A nawet dwoma - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Wniosek o e-dowód złożony. Co robić w czasie oczekiwania na nowy dokument...? Pomyśl nad PIN-em. A nawet dwoma - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

1234? Nie. 123456? Nie. Jeśli jesteś jedną z kilkunastu tysięcy osób, które w pierwszym możliwym momencie złożyły wniosek o e-dowód, zacznij już myśleć nad PIN-em. Przy odbiorze dokumentu urzędnik poprosi cię o ustalenie dwóch takich numerów. Jeśli choć trochę leży ci na sercu los osób stojących za tobą w kolejce - przemyśl to już teraz. Będą wdzięczni.

Możesz, ale nie musisz

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, nie musisz. Jeśli chcesz, musimy Ci zagwarantować pełne bezpieczeństwo. Stąd kilka dodatkowych kroków przy odbiorze dokumentu. Nowe funkcjonalności dokumentu wiążą się z nowymi zabezpieczeniami.

Reklama

"Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy - do podpisu pisma" - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czym się różnią?

- czterocyfrowy PIN1 do profilu osobistego - będzie potrzebny, by potwierdzić naszą tożsamość w systemie teleinformatycznym, czyli np. logując się do e-usług.

- sześciocyfrowy PIN2 do podpisu osobistego - to kod do złożenia podpisu osobistego (równoznacznego z podpisem odręcznym), zostanie aktywowany w przypadku, gdy podczas składania wniosku o dowód zaznaczyłeś opcję, że chcesz posiadać certyfikat podpisu osobistego.

WAŻNE! Pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie musisz tego wtedy robić. Możesz to ustalić później - w dowolnym urzędzie gminy. Warunek - musisz to zrobić osobiście.

Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, możesz zrezygnować z jej aktywacji. W tym wypadku nie ustalasz żadnych kodów.

Możesz też zechcieć aktywować tylko jedną funkcjonalność i tylko dla niej ustalić kod PIN. Funkcjonalność, czyli inaczej - certyfikat. Do wyboru masz certyfikat podpisu osobistego i/lub certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia.

Jeśli zmienisz zdanie, w dowolnym momencie możesz przyjść do urzędu i aktywować drugą, brakującą funkcjonalność/ certyfikat.

PUK puk, czyli odbieram nowy dowód

Niemal każdemu, choć raz w życiu, zdarzyło się zablokować np. telefon komórkowy czy kartę płatniczą. Aby go odblokować, potrzeba jeszcze jednego kodu... PUK. Tak samo działa e-dowód. Po trzykrotnym wpisaniu nieprawidłowego kodu PIN1 lub PIN2, funkcjonalność odpowiednio - profilu osobistego lub podpisu osobistego zostanie zablokowana. Wtedy za pomocą kodu PUK będziesz mógł je odblokować i ustalić nowe kody PIN.

WAŻNE! Przy odbiorze nowego dowodu osobistego otrzymasz kopertę z kodem PUK. Jeśli boisz się, że ją zagubisz, możesz zostawić kopertę w urzędzie i odebrać w dogodnym dla ciebie momencie.

Kontroluj czekanie

Wszyscy, którzy złożyli wnioski o nowy dowód 4 marca i później - otrzymają e-dowód. Na dokument z warstwą elektroniczną trzeba poczekać tyle samo czasu, co na tradycyjne dowody. Wnioski o nowy dowód można składać w urzędzie i online. Sprawdź, jak to zrobić. https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-wniosek-o-dowod#scenariusz-przez-internet

Przez Internet sprawdzisz też, czy twój dokument jest już gotowy. Sprawdź. https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »