Moi biedni Polacy...
Piątkowy artykuł "Skąpy jak Polak", opublikowany w portalu Interia.pl, dotyczący raportu o filantropii Polaków, wywołał burzliwą dyskusję wśród internautów. Na pytanie: "Czy Polacy są skąpi?", twierdząco odpowiedziało 55 proc. z ponad 16 tys. osób biorących udział w ankiecie. Najpoważniejszy spór dotyczył powodów naszego braku hojności...
Artykuł powstał na bazie badań przygotowanych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor oraz Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Wynikało z nich, że w 2006 roku 31,5 proc, czyli ok. 9,5 mln dorosłych Polaków przekazało pieniądze lub dary rzeczowe na cele charytatywne. W porównaniu z poprzednim rokiem, oznaczało to spadek aż o 10 proc.! Czy zatem Polacy stają się coraz mniej hojni?
Biedni, a nie skąpi
Badania potwierdziła kolejna nasza ankieta, w której wzięło udział blisko 4 tys. osób. Aż 37 proc. z nich zapewniło, że w bieżącym roku nie przekazało na cele charytatywne ani złotówki, 23 proc. kwotę mniejszą niż 10 złotych.
Wielu internautów poczuło się oburzonych próbą zarzucania Polakom skąpstwa. - Nie skąpy jak Polak, a biedny jak Polak (~Polak).
Słowa te zyskały dużą aprobatę wśród czytelników.
- A z czego Polak ma dać na cele charytatywne? Z tych marnych wypłat? (~haha).
- Dokładnie, za co mam dać jeśli zarabiam 850 złotych? Państwo nakłada na mnie wystarczający haracz, czyli podatek, którym muszę się z nim dzielić, a tu jeszcze z każdej strony chcą forsy i narzekają, że jesteśmy skąpi. Niech mi dadzą godne pieniądze za moją pracę, a niemarny grosz, to wtedy będę mógł się dzielić (~nie hojny).
- Żeby dać, to trzeba najpierw mieć. Ze wszystkich stron wołają o datki: w hipermarketach, na ulicy, chodzą po mieszkaniach, łupią nas podatkami, a taki dupek powie, że Polak jest skąpy, ciekawe ile sam ofiarował? (~olympus26)
Wypowiedzi te pozostają jednak w sprzeczności z wynikami raportu, które mówią wyraźnie, że to właśnie biedniejsze osoby częściej przekazują pieniądze na cele charytatywne.
- Od wielu lat angażuję się w akcje charytatywne jako wolontariuszka i zaobserwowałam, że najczęściej dają ci, co sami potrzebują pomocy, to oni najczęściej dzielą się swoją biedą (~statystyczna).
Jesteśmy nieufni
Czytając komentarze, nie dało się nie zauważyć nieufności i niechęci jaką czują internauci do organizacji pozarządowych.
- Fundacje to jeden wielki przekręt. To jest na zasadzie: złotówka do kieszeni, złotówka na chore dzieci...(~FrancKawka).
Podobne ostre wypowiedzi należały jednak do mniejszości. Dominowały w większości wyważone...
- Polak jest ostrożny. Przez oszustwa, podszywanie się pod potrzebujących (~Justyna).
Spadek zaufania z pewnością potęguje ogromna rotacja wśród organizacji pozarządowych, których co roku powstaje ok. 4,5 tys., ale nie tylko...
- Wszędzie daj, pomóż, wyślij... Ludzie, a gdzie jest rząd się pytam. Rząd powinien pomagać (~pspiryt).
- Skąpcami można nazwać polityków, a nie szarych obywateli (~XxxxX).
- A niech dają bogaci posłowie! Niech da kościół! (~Artek).
Świadomie lub nie, przyznaliśmy, że niechętnie rozstajemy się ze swoimi pieniędzmi. Na Polakach nie należy jednak stawiać krzyżyka...
- Może jesteśmy skąpi, ale za to gościnni (~Polak).
arco