MojeID: Powoli, ale zaczyna się upowszechniać
MojeID czyli jeden, bezpieczny login, który pozwoli korzystać z zdalnie z usług instytucji komercyjnych zaczyna się upowszechniać. Do dziesiątki dostawców usług takich jak ubezpieczyciele, dostawcy gazu czy prywatne lecznice wkrótce dołączą kolejni.
Usługa mojeID prowadzona przez Krajową Izbę Rozliczeniową narzędzie do zdalnego potwierdzania tożsamości online w usługach komercyjnych i publicznych. Pozwala zalogować się do portalu dostawcy usługi lub urzędu w sposób gwarantujący potwierdzenie tożsamość danej osoby, w oparciu o bezpieczną identyfikację wykorzystującą systemy bankowości elektronicznej. Dzięki temu można załatwić zdalnie to co wcześniej wymagało wizyty w placówce u dostawcy usługi, w elektrowni, u ubezpieczyciela, w placówce medycznej albo umawiania się na zawarcie umowy z pośrednictwem kuriera.
W uproszczeniu można powiedzieć, że mojeID to taki "profil zaufany", ale działający również w instytucjach prywatnych. Ułatwia życie w ten sposób, że nie trzeba do każdej z osobna ustanawiać osobnych loginów i haseł, bo popiera się na weryfikowania tożsamości przez bankowość elektroniczną.
Do tego, żeby usługa była naprawdę użyteczna musi być powszechna i to po obu stronach - czyli po stronie dostawców tożsamości i po stronie firm, instytucji i portali, które umożliwią właśnie ten sposób weryfikacji swoich klientów.
Dotychczas do mojeID w roli dostawców tożsamości przystąpiły PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, oraz banki spółdzielcze zrzeszone i współpracujące z Bankiem BPS i SGB-Bankiem, a ostatnio także mBank, więc można uznać, że większość klientów polskich banków ma już taką możliwość.
Dlatego kluczowe będzie teraz powiększanie grupy po drugiej stronie czyli dostawców usług masowych, a obecnie jest ich dziesięciu, w tym dwie prywatne sieci lecznicze: Centrum Medyczne Damiana Holding, Diners Club Polska, Medicover, Nationale Nederlanden, Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie, PGNiG, PKO Ubezpieczenia, PZU, T-Mobile, Totalizator Sportowy - Total Casino. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w poszczególnych firmach uwierzytelnianie poprzez MojeID jest stosowane w różnym zakresie.
Z informacji Interii wynika, że wkrótce do tej grupy dołączy kolejny uczestnik z sektora usług medycznych, a w pierwszym kwartale przyszłego roku dwie firmy telekomunikacyjne oraz jeden ubezpieczyciel. Jednocześnie KIR negocjuje z przedstawicielami innych branż, wiec można zakładać, ze w przyszłym roku ta grupa się znacznie poszerzy.
Monika Krześniak-Sajewicz