Moody’s i Goldman Sachs z rezerwą o europejskich bankach
Z powodu koronawirusa w ciągu najbliższych trzech lat zyski netto banków europejskich zmniejszą się o 30 mld euro - prognozuje Goldman Sachs. Moody’s ostrzega zaś, że przez COVID-19 banki odczują pogorszenie jakości ich portfela kredytowego.
30 mld euro, o których pisze nowojorski bank inwestycyjny, to 7 proc. zysku netto sektora bankowego. Goldman Sachs twierdzi, że głównymi przyczynami osłabienia kondycji banków mają być: wzrost ryzyka kredytowego i spadek przychodów "przy zasadniczo płaskich kosztach".
Na ryzyko strat najbardziej mają być narażone banki Niemiec, Włoch i Grecji. Tam bowiem - w opinii autora prognozy - udzielono najwięcej pożyczek o niskim poziomie rentowności. - Trzeba przyznać, że pod względem siły finansowej banki europejskie mają obecnie silniejszą pozycję niż w jakimkolwiek innym momencie ostatniej dekady - czytamy w prognozie banku inwestycyjnego.
Moody’s ostrzegł zaś, że koronawirus będzie miał negatywny wpływ na banki europejskie ponieważ zarażenia osłabiają działalność gospodarczą krajów. "Bezpośrednimi konsekwencjami dla banku będzie pogorszenie jakości jego portfela kredytowego, co następować będzie w miarę malenia liczby podróży, spadku produkcji i zmniejszania popytu" - wylicza nowojorska agencja ratingowa.
Podobnie jak Goldman Sachs, agencja ratingowa podkreśla też, że w ciągu ostatnich lat poprawiła się jakość banków europejskich i polepszyła ich oferta kredytowa. Dlatego - zdaniem Moody’s - banki odczują negatywny wpływ sytuacji dopiero, kiedy rozwój wirusa nie zostanie szybko zahamowany. "Wtedy odbije się ona na jakości i rentowności kredytów" - czytamy w raporcie.
Agencja przewiduje, że najbardziej narażone na opóźnienia spłat kredytów będą małe i średnie firmy, przede wszystkim z sektora produkcyjnego, "a także branże będące pod bezpośrednim wpływem zmiany zachowania konsumentów", np. turystyka. "Wszystko to połączone ze zwiększeniem ryzyka kredytowego, spadkiem emisji obligacji i osłabieniem giełd wywarłoby presję na rentowność wielu europejskich banków" - ostrzega Moody’s.
To pierwsze ostrzeżenie, jakie agencja ratingowa i nowojorski bank inwestycyjny wysłały bankom europejskim w związku z szerzącym się koronawirusem.
A ponieważ banki centralne próbują zmniejszyć skutki epidemii wirusa i obniżyć i tak niskie stopy procentowe, to - jak wskazują eksperci - instytucje finansowe stoją przed perspektywą zmniejszenia marż. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w lutym o pozostawieniu głównej stopy procentowej na poziomie 1,5 proc. Taki stan utrzymuje się od marca 2015 roku.
Ewa Wysocka