Można było zarobić 300 procent!

Na światowych rynkach obserwuje się drastyczny wzrost cen czosnku. W chińskiej prowincji Shandong nawet 40-krotny!

Zdaniem analityków, prawdziwy boom ma jednak dopiero nadejść. Powodem jest przekonanie o skuteczności czosnku w walce z wirusem A/H1N1 - informuje Rzeczpospolita, powołując się na ekonomistów Morgan Stanley. Jako potwierdzenie tej tezy, dziennik przytacza doniesienia gazety China Daily, który twierdzi, że niektóre chińskie szkoły wręcz zmuszają swoich uczniów do spożywania codziennej porcji czosnku, licząc na to, że młodzi ludzie nie zachorują na nowy rodzaj grypy.

Więcej w dzisiejszej Reczpospolitej

Zdaniem agencji Reuters, są tez inne próby wyjaśnienia ogromnej popularności czosnku. Jak choćby twierdzenie, że niski zeszłoroczny popyt zniechęcił rolników do upraw, a wyraźnie rosnące w tym roku zapotrzebowanie powoduje, że ceny tej rośliny pną się w górę. Zdaniem analityków rynku za tak wysokim wzrostem cen, mogą stać baroni biznesu wydobywczego. Znani z podobnych metod działania, kupowali ogromne ilości czosnku, a następnie dokonywali fikcyjnych transakcji pomiędzy hurtowniami.

Reklama

Obecnie na rynku niemieckim za 1kg płaci się - od 2,40 - 2,80 euro, czosnek włoski to od 2,50 - 2,90 euro za kilogram, czosnek francuski kosztuje podobnie od 2,40-2,90 euro za kilogram.

Ceny polskiego czosnku Specjalnie dla INTERIA.PL
Zdaniem pana Leszka Wawrzenia, specjalisty z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Proszowicach który monitoruje rynek czosnku, ceny faktycznie na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy poszybowały ostro do góry. Jeszcze dwa miesiące temu ceny były o 50 proc. niższe. Obecnie za "pałkę" płaci się od 1,30 do 1,50 zł w zależności od rozmiaru. Zdaniem Wawrzenia, handel jeszcze potrwa do świąt, ale ceny już nie wzrosną. Tak wiec wydaje się, że obecnie mamy szczyt.
W Polsce na kilkuset hektarach uprawia się czosnek w dwóch podkrakowskich gminach - Słomniki (pow. krakowski) i Radziemice (pow. proszowicki). To największe, "zagłębie czosnkowe". W zeszłym roku z każdego hektara zebrać można było 80-120 tys. główek czosnku, w zależności od gatunku. Może warto zaryzykować?
MZ

INTERIA.PL/Rzeczpospolita
Dowiedz się więcej na temat: procent | czosnek | wzrost cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »