Reklama

Na co Polacy najczęściej biorą pożyczki i wydają swoją gotówkę?

Każdy z nas ma inne priorytety w kwestii wydawania pieniędzy, ale można założyć, że przeważnie na pierwszy ogień idą tzw. potrzeby podstawowe. To oczywiście opłaty za mieszkanie i media oraz najważniejsze produkty spożywcze i chemiczne. Dla sporej grupy osób w grupie wydatków podstawowych znajduje się rata kredytu za mieszkanie, bo zapewnia dach nad głową. Jednak nasze wydatki na tym się nie kończą, bo chcemy czegoś więcej niż tylko zwykła egzystencja z miesiąca na miesiąc. A na co my, Polacy wydajemy pozostałe pieniądze i zaciągamy zobowiązania?

Platforma SzybkaGotowka.pl przygotowała dla was ciekawe informacje na ten temat.

Gdzie najchętniej pożyczamy pieniądze?

Obecny świat kusi wieloma dobrami i atrakcjami. Wokół nas pełno nowoczesnych sklepów, a w nich super produktów. Chcemy posiadać nowe gadżety elektroniczne, modnie się ubierać, poznawać ciekawe miejsca. Chcemy po prostu żyć pełną parą, być obywatelami świata i korzystać ze zdobyczy cywilizacji. Ale do tego potrzebujemy pieniędzy, a nie każdy ma dochody, które pozwalają na takie szaleństwa czy realizację marzeń oraz pasji. Dlatego też chętnie bierzemy pożyczki, przy czym już nie zdajemy się na łaskę i niełaskę nieprzychylnych banków, a korzystamy z pożyczek na dowód.

Reklama

Rosnąca popularność tzw. chwilówek wynika z tego, że są dostępne dla każdego, od ręki i bez żadnych zaświadczeń oraz obliczania zdolności kredytowej. Dzięki temu można szybko zrealizować każdy zakup. Mało tego, na tym rynku finansowym panuje coraz większa konkurencja, więc firmy pożyczkowe starają się o klienta i proponują ciekawe promocje, np. pożyczkę za darmo. Całkiem sporo firm ma już taką propozycję, Szybka Gotówka również udziela darmowych pożyczek dla nowych i starych klientów, więcej informacji znajdziesz tutaj.

Najczęstsze wydatki Polaków

To, jak wydajemy pieniądze, w dużej mierze zależy do płci, wieku i bieżącej sytuacji finansowej. Duże znaczenie ma także usposobienie, bo można mieć do wydatków podejście rozsądne, lekko spontaniczne albo zupełnie lekkomyślne. Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę odpowiednio dużą grupę osób, można sprawdzić jakie są tendencje, policzyć dane i stworzyć coś na kształt rankingu wydatków. Dzięki temu można uwidocznić na co wydajemy pożyczone pieniądze bądź nadwyżki ze swojego budżetu.

* Odzież. Okazuje się, że pierwsze miejsce zajmuje moda odzieżowa. Takie wydatki wskazało aż 88 proc. ankietowanych. Potwierdza się opinia, że Polacy lubią być modni. To wartość uśredniona, ale co ciekawe, odzież generuje najczęstsze wydatki u każdej z płci (kobiety 93 proc., mężczyźni 82 proc.).

* Kosmetyki. To druga pozycja i trzeba przyznać, że nieco zaskakująca. Średnia wartość to 74 proc., ale wypracowana w zdecydowanej większość przez panie. Wśród mężczyzn takiej odpowiedzi udzieliło 67 proc. ankietowanych i to sprawia, że w męskim świecie kosmetyki będą na trzecim miejscu wśród wydatków, bo wyżej jest samochód i wszystko, co z nim związane. Natomiast panie udzieliły tu aż 82 proc. głosów na tak.

* Samochód. Tak, dla mężczyzn to pozycja nr 2, a dla kobiet nr 3. Wśród damskiej części respondentek na te wydatki wskazało 66 proc., wśród panów to aż 70 proc., a średnia to 68 proc. Warto dodać, że to nie tylko nakłady na zakup auta czy wszelkich akcesoriów, ale także na jego eksploatację.

* Podróże. Można powiedzieć, że tu zatarł się nieco podział ankietowanych ze względu na płeć, bo najwyraźniej tak samo lubimy podróżować. Chęć wydania pożyczonych lub zaoszczędzonych pieniędzy na wczasy lub wycieczkę zadeklarowało 52 proc. ankietowanych kobiet i 51 proc. mężczyzn.

* Kultura. Na piątej pozycji wśród wydatków Polacy wskazali wyjścia do kina, opery, teatru, na wystawy i szereg innych zdarzeń kulturalnych. Co ciekawe, porównując wyniki z lat poprzednich, można zauważyć tendencję wzrostową. Obecny wynik to aż 45 proc. (mężczyźni 47 proc., a kobiety 42 proc.)

To pięć najważniejszych grup wydatków, dalej jest jeszcze hobby (35 proc.), edukacja (30 proc.), zajęcia sportowe (22 proc.) oraz zabiegi kosmetyczne i biżuteria ( po 20 proc.).

Na podstawie danych można powiedzieć, że najmniej zaskakują dane dotyczące wydatków na samochód. Natomiast fakt, że na pierwszych dwóch pozycjach znalazła się odzież i kosmetyki, to dowód na to, że modny i zadbany wizerunek jest dla nas ważny. Można też z całą pewnością zauważyć pewną świadomość konsumencką, która przejawia się w dzieleniu wydatków na wspomniane cele wizerunkowe, ale też na rozwój osobisty i poszerzanie horyzontów.

A teraz porozmawiajmy o kwotach

Wiemy już, na co wydaje swoje pieniądze statystyczny Kowalski, ale wciąż nie wiemy, jakie to sumy. Oczywiście dalej będziemy się poruszać w świecie suchych, uśrednionych danych, ale innego sposobu nie ma. Średnie wydatki miesięczne na opisane wcześniej grupy sprawiają, że kolejność w rankingu zmienia się całkowicie. Na pierwszej pozycji plasuje się jednak samochód, bo na niego wydajemy przeciętnie 346 zł miesięcznie. Na drugiej pozycji znajdują się podróże (265 zł / m-c), a odzież jest dopiero na trzecim miejscu (180 zł miesięcznie). Potem mamy kolejno edukację, hobby, zabiegi kosmetyczne, biżuterię, zajęcia sportowe, kulturę i na szarym końcu kosmetyki. Pytając o to, na co Polacy wydają nadwyżki pieniędzy lub pożyczone kwoty, otrzymano inne wyniki, niż te, które powstały po podaniu faktycznie wydanych kwot.

To dość ciekawa analiza, bo nakłania do sprawdzenia swoich finansów osobistych. Można przy użyciu opisanych grup ułożyć swój ranking i zastanowić się nad wydatkami. Możliwe, że pod wpływem takiego zestawienia zmienią się priorytety, a po jakimś czasie pojawią się oszczędności.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »