Na co wydajemy pieniądze z programu Rodzina 500+?

Już ponad 3,6 mln dzieci otrzymuje świadczenia z programu Rodzina 500+. Do końca lipca do dyspozycji rodziców i opiekunów przekazano przeszło 7 mld zł. Na co najczęściej wydają oni otrzymywane środki i czy decydują się je oszczędzać?

Jak wynika z raportu "Sytuacja na rynku consumer finance" za III kwartał 2016 r., pieniądze z programu Rodzina 500+ są przeznaczane głównie na żywność i ubiór (42,6 proc.). Na drugim miejscu znajdują się opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą (34,2 proc.). Nieco mniej osób wydaje otrzymywane środki na edukację dzieci (32 proc.). 16,2 proc. Polaków zwiększa dzięki świadczeniom rodzinne oszczędności, a 11,8 proc. z nas rezerwuje pieniądze na umożliwianie swoim pociechom rozwijania hobby i zapewnianie im rozrywki.

- To, że pieniądze są wydawane przede wszystkim na potrzeby podstawowe, nie jest zaskoczeniem. Nie dziwi również, że na dalszym miejscu znalazły się oszczędności. Wynika to z modelu oszczędzania Polaka. W końcu tylko 43 proc. z nas ma jakiekolwiek oszczędności, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 57 proc. Poza tym tych zaoszczędzonych środków nigdy nie było u nas za dużo. Pamiętajmy też, że obecny rynek finansowy bynajmniej nie zachęca do oszczędzania. Ci, którzy oczekiwali, że program Rodzina 500+ nagle spowoduje jakiś boom na oszczędzanie, podeszli więc do tego trochę zbyt optymistycznie - mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl dr Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Reklama

Co ciekawe, w przyszłości środki z programu część z nas chce wydawać na inne cele niż obecnie. 44,3 proc. zamierza przeznaczać pieniądze na edukację, 44,1 proc. - na opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą, 39,5 proc. - na żywność i ubiór, 16,8 proc. - na oszczędności, a 9,8 proc. - na hobby i rozrywkę.

Wydaje się zatem, że w najbliższym czasie Program Rodzina 500+ nie zachęci Polaków do większego oszczędzania. Niewykluczone jednak, że w dalszej przyszłości się to zmieni.

- Chcielibyśmy oszczędzać i będziemy oszczędzać. Ale nie jest to kwestia dwóch, trzech lat. Ja jestem zwolennikiem tezy, że niski dochód nigdy nie jest przeszkodą, aby gromadzić oszczędności. Problemem jest nasza tradycja oszczędzania: nie umiemy regularnie oszczędzać, nie potrafimy odkładać stałych kwot w ciągu miesiąca i brakuje nam konkretnych celów oszczędzania, takich jak życie na emeryturze czy ochrona zdrowia - uważa ekspert.

infoWire.pl
Dowiedz się więcej na temat: wydatki | oszczędzanie | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »