Na czym polega inwestowanie w oszczędnościowe obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe uważa się za jedną z najbardziej stabilnych form inwestycji oszczędności dostępnych na rynku finansowym, ponieważ emitowane są przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością – przyciągają zarówno doświadczonych inwestorów, którzy poszukują bezpiecznych aktywów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obligacjami.

Czy inwestycja w obligacje skarbowe jest bezpieczna?

Obligacje skarbowe są uważane za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Ich celem jest pozyskanie środków finansowych na pokrycie deficytu budżetowego. Najprościej mówiąc - pożyczamy pieniądze naszemu państwu. W zamian za to zobowiązuje się ono w ustalonym terminie, czyli tak zwanym terminie wykupu, do zwrotu wpłaconej kwoty oraz wypłaty należnych odsetek.

Oszczędnościowe obligacje uważane są za bezpieczne, ponieważ za ich wykup Skarb Państwa odpowiada całym majątkiem. Nic więc dziwnego, że jak wskazują dane Ministerstwa Finansów, Polacy chętnie sięgają po detaliczne obligacje skarbowe - ich łączna sprzedaż w 2023 roku wyniosła 48,66 mld zł.

Stabilna inwestycja

Bezpieczeństwo to pierwsza z zalet wymienianych w kontekście obligacji skarbowych. Kolejną jest dochód w postaci odsetek. Ich wysokość lub zasady ustalania określone są w momencie emisji, a odsetki mogą być wypłacane cyklicznie, na przykład co miesiąc, co rok albo w dniu wykupu obligacji. Dla osób, które szukają stabilnego źródła dochodu obligacje oszczędnościowe, mogą być atrakcyjną opcją.

Na korzyść obligacji działa również ich różnorodność. Dzięki niej można dopasować inwestycję do indywidualnych celów i preferencji. Oprocentowanie stałe i zmienne, różne okresy inwestowania - inwestowanie krótko i długoterminowe. Elastyczna oferta pozwala na wybranie i dopasowanie obligacji do własnych potrzeb i oczekiwań.

Jak kupować obligacje skarbowe?

Inwestowanie można zacząć nawet od 100 zł, gdyż każda detaliczna obligacja skarbowa, niezależnie od jej rodzaju, właśnie tyle kosztuje. Oszczędnościowe obligacje skarbowe dostępne w Biurze Maklerskim Pekao można nabyć w zasadzie w dowolnym momencie za pośrednictwem aplikacji mobilnej, serwisu internetowego, infolinii lub w placówce stacjonarnej. Umowę można podpisać bez wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że prowadzenie rachunku pieniężnego, zawarcie umowy o obsługę obligacji skarbowych, zakup obligacji w tym w drodze zmiany obligacji odbywają się bez ponoszenia kosztów.

W momencie wcześniejszego wycofania wpłaconych pieniędzy, czyli zwrotu dowolnej liczby posiadanych obligacji, wypłacana wartość zostanie pomniejszona o kwotę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej obligacji.

Sprzedaż i obsługa oszczędnościowych obligacji skarbowych możliwa jest za pomocą serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay lub w Punktach Sprzedaży Obligacji umiejscowionych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich, zlokalizowanych w placówkach Banku Pekao S.A. lub pod numerem tel: 800 105 800.

Zatem inwestowanie w obligacje skarbowe jest świetną opcją dla osób poszukujących stabilnych inwestycji o niskim ryzyku. Umożliwia stały dochód, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz różnorodność obligacji, które można dopasować do własnych preferencji.

Publikacja handlowa. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, oraz informacje nt. sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.

płatna współpraca
.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »