Na mundial zabierz szalik i... ubezpieczenie!
Mundial, który potrwa od 14 czerwca do 15 lipca br., po raz pierwszy odbywa się w kraju leżącym na dwóch kontynentach - w Europie i Azji. Cztery mecze odbędą się w graniczącym z Polską Obwodzie Kaliningradzkim. Większość ubezpieczycieli wprowadza ograniczenie polegające na tym, że na terenie kilku krajów, w tym Rosji, nie odpowiada za szkody kradzieżowe.
Rosja potwierdza, że FAN ID, tak zwany "paszport kibica" umożliwia bezwizowy wjazd na teren Federacji Rosyjskiej. Jak dowiedziało się Polskie Radio, FAN ID pozwala na wielokrotne przekraczanie rosyjskiej granicy od 4 czerwca do 25 lipca.
Rosjanie spodziewają się ponad 15 tysięcy kibiców piłkarskich z Polski. Tyle osób zarejestrowało się w centrach wydawania "paszportów kibica".
Andriej Romankow z rosyjskiego Ministerstwa Łączności i Masowej Komunikacji poinformował, że każda z tych osób, dysponując numerem FAN ID może przekroczyć granicę Federacji Rosyjskie w ruchu bezwizowym. -"Bezwizowy wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej zaczyna się 4 czerwca i trwa do dnia ostatniego meczu, czyli do 15 lipca, a wyjechać można do 25 lipca. Wjeżdżać i wyjeżdżać w tym terminie można wielokrotnie" - wyjaśnił przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Łączności i Masowej Komunikacji.
Dodatkowo kibice, którzy nie będą mieszkać w hotelach powinni pamiętać, że mają trzy dni na zameldowanie się w służbach migracyjnych. Jeśli tego nie zrobią, grozi im deportacja.
Do walizek spakują bilety, biało-czerwone stroje, szaliki i paszporty. Powinni pomyśleć również o ubezpieczeniowym zestawie kibica, dzięki któremu z mundialu wrócą tylko z wrażeniami sportowymi, a nie z nowymi troskami.
EKUZ w Rosji nie obowiązuje
Karta EKUZ nie obowiązuje w Rosji, więc jadąc do tego kraju bez ubezpieczenia turystycznego, nie masz tak naprawdę żadnego prawa do świadczeń zdrowotnych. Będziesz musiał zapłacić za wszystkie usługi medyczne i transport. Lepiej więc przed wyjazdem zakupić polisę podróżną, zwłaszcza że ceny ubezpieczeń turystycznych są naprawdę niewielkie w porównaniu do kosztów leczenia, przed którymi chronią.
Wybierając się do Rosji, standardowo konieczne jest posiadanie paszportu, wizy turystycznej oraz ubezpieczenia kosztów leczenia. Jednak rosyjskie władze zniosły czasowo dwa ostatnie wymogi. Każdy kibic posiadający bilet na jeden z meczów otrzyma "paszport kibica", dzięki któremu może wjechać na terytorium Rosji bez wizy i korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej w miastach-gospodarzach w dni meczowe.
- Niezależnie od tego, czy jedziemy wspierać naszą reprezentację na stadionie, czy też na ulicach i w specjalnych strefach miast-gospodarzy, kompleksowa polisa na wyjazd do Rosji to podstawa.
Warto więc kupić polisę turystyczną, dzięki której będziemy czuć się bezpiecznie - mówi Małgorzata Skibińska, dyrektor działu rozwoju ubezpieczeń majątkowych w Avivie.
Najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia, dzięki któremu nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni za leczenie w rosyjskiej przychodni lub szpitalu. Wybierając polisę zwracajmy uwagę na sumę ubezpieczenia, czyli kwotę stanowiąca górną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Suma ta powinna pokryć w całości koszty zdarzeń losowych, takich jak leczenie ambulatoryjne, diagnostyka i pobyt w szpitalu. Weźmy też pod uwagę wysokie koszty ewentualnego transportu medycznego do kraju.
Kibic potrzebuje też ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Za niewielką składkę zagwarantujemy sobie korzystną finansowo rekompensatę za ewentualny uszczerbek na zdrowiu. Wysokość odszkodowania jest obliczana procentowo od sumy ubezpieczenia. Przykładowo, przy sumie ubezpieczenia na 30 tys. zł za złamanie ręki (średnio traktowane jako 8% uszczerbek na zdrowiu) możemy otrzymać nawet do 2400 zł.
Podczas kibicowania nie tylko sami jesteśmy narażeni na nieprzewidziane szkody, ale także my możemy niechcący wyrządzić krzywdę innym. Dlatego trudno mówić o ochronie na stadionie czy w strefie kibica bez ubezpieczenia się od ewentualnych skutków wypadku spowodowanego przez nas samych. Jeśli posiadamy turystyczne OC, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie, którą przypadkowo uderzyliśmy podczas kibicowania lub jeśli weszliśmy w drogę rowerzyście na ulicy. Co więcej, ochrona działa również w przypadku szkód spowodowanych przez naszych bliskich.
Aparat fotograficzny, kamera czy laptop to tylko niektóre cenne rzeczy, jakie mogą znaleźć się w plecaku kibica. Przypadki kradzieży podczas masowych imprez nie należą do rzadkości, podobnie jak uszkodzenia sprzętu np. podczas transportu.
Odpowiednia polisa pomoże zrekompensować poniesione straty, które w przypadku markowego ekwipunku mogą być naprawdę dotkliwe. Ubezpieczyciel wypłaci kibicowi odszkodowanie w przypadku, gdy m.in. jego bagaż zostanie zgubiony podczas przelotu, zniszczony w wyniku zalania lub skradziony z sortowni bagażu. Co więcej, w Avivie ubezpieczeniem objęta jest nie tylko zawartość bagażu, ale też sama walizka.
Przy zakupie ubezpieczenia ważne jest określenie kraju lub kontynentu, do jakiego się wybieramy. W przypadku wyjazdu na mundial do Rosji, ubezpieczenie z zakresem terytorialnym Europa działa tylko w europejskiej części Rosji. Jeśli natomiast kibic będzie podróżował po całej Rosji, powinien wykupić szerszą opcję terytorialną obejmującą cały świat.
Jeśli jedziesz autem wyrób Zieloną Kartę
Coraz więcej towarzystw wydaje ją za darmo osobom, które posiadają u nich polisę OC. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela i poprosić o taki dokument. Niekiedy towarzystwa wydają Zieloną Kartę z ograniczonym zakresem terytorialnym, upewnij się czy obejmuje Rosję Mając samochodowe ubezpieczenie assistance, sprawdź, czy jej zakres terytorialny obejmuje Rosję.
Ubezpieczenie na czas podróży najlepiej kupić przez internet - zajmie to kilka minut. W ramach jednej polisy można ubezpieczyć kilka osób wyjeżdżających wspólnie na mundial.