Na starych książkach można solidnie zarobić. Warto przejrzeć stary regał

Znalazłeś stare książki w domu i zastanawiasz się, jaką mają wartość? Choć większość książek raczej nie ma żadnej wartości, to być może w twojej kolekcji są tzw. białe kruki, na których możesz zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jak rozpoznać wartościowe książki i ile kosztują tzw. białe kruki?

Białe kruki, czyli książki o wysokiej wartości

Biały kruk to określenie, które opisuje unikalne książki, bardzo trudno dostępne. Najczęściej są to stare i rzadkie książki, których jest jedynie kilka sztuk na świecie. Na ich wartość natomiast ma wpływ m.in. jej popularność, rok wydania, zdobienie, dedykacje lub zapiski znanych osób czy np. gdy książka jest powiązana z jakimś ważnym wydarzeniem lub zawiera trudno dostępną wiedzę.

Przykładami tzw. białych kurków jest m.in. pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, który w 2009 roku został sprzedany za 99 tys. zł. Bardzo cennym egzemplarzem jest też pierwsze wydanie książki "Harry Potter i kamień filozoficzny". W 2018 roku jedno z pierwszych wydań tej książki zostało sprzedane za niemal 43 750 funtów, co przy obecnym kursie, daje ok. 223 tys. zł.

Reklama

Co wpływa na wartość książki?

Na ostateczną wartość zabytkowej książki wpływ ma wiele czynników, które antykwariaty lub kolekcjonerzy biorą pod uwagę przy wycenie i zakupie egzemplarza. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa rzadkość i unikatowość książki. Jeżeli jest to książka pożądana na rynku, zawierająca jakąś szczególną wiedzę lub powiązana z ważnymi wydarzeniami, to jej wartość wzrasta.

Duże znaczenie ma również stan egzemplarza. Jeżeli książka jest uszkodzona, posiada wyrwane lub podarte strony, przebarwienia, lub, co gorsze, jej okładka jest zniszczona, to wtedy jej wartość mocno spada. Jeśli natomiast okładka książki jest bogato zdobiona, np. skórą, jedwabiem lub złotem, to wtedy egzemplarza zyskuje na wartości.

Kolekcjonerzy sprawdzają również wydanie książki. Większą wartość będą miały pierwodruki oraz książki wydawane w niższym nakładzie, ponieważ naturalnie tego typu egzemplarzy będzie na świecie znacznie mniej. Zabytkową książkę sprzedamy również za więcej, jeżeli w jej środku znajduje się dedykacja, podpis autora lub zapiski znanej osoby.

Za tyle sprzedasz zabytkowe książki

Jeżeli w swojej domowej biblioteczce posiadasz unikatowe egzemplarze, to możesz zarówno wystawić je na internetową aukcję, jak i udać się do antykwariatu wyspecjalizowanego w sprzedaży tzw. białych kruków, gdzie pracownik na miejscu wyceni twoją książkę. 

Tak jak wspomniano, ostateczna cena zależna jest od wielu czynników, ale jeśli posiadasz naprawdę unikalny egzemplarz w dobrym stanie, to możesz zarobić na tym nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przykładowo w antykwariacie Tezeusz za pierwsze wydanie "Quo Vadis" Tom I, H. Sienkiewicza z 1896 roku trzeba zapłacić 15 tys. zł. Na portalu OLX za ponad stuletnią książkę "Zasady anatomii i fizjologii i hygjeny" z 1909 roku zapłacimy 10 tys. zł. W antykwariacie Sobieski natomiast za "Pana Tadeusza" Mickiewicza z 1898 roku z 12 kartonami i 12 rysunkami Kazimierza Alchimowicza zapłacimy ok. 6 tys. zł. Najdroższe wydanie w tym antykwariacie to z kolei "Manifest Komunistyczny w kwestyi żydowskiej" Marksa i Engelsa z 1892-6 r., za który trzeba zapłacić ponad 46 tys. zł.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: książki | aukcje internetowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »