Najgroźniejsze robaki atakują banki
Najgroźniejszym wirusem komputerowym na świecie w końcu czerwca i w lipcu był robak W32/Sdbot.ftp - poinformowali w środę analitycy z firmy Panda Software. Wirus ten jest od ponad roku najczęściej wykrywanym złośliwym kodem na świecie.
W32/Sdbot.ftp jest wyposażony w skrypt uruchamiający usługę ftp (przekaz plików poprzez serwer ftp). Rozprzestrzenia się za pomocą internetu, wykorzystując luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Windows (LSASS lub RPC-DCOM). Robak po instalacji pobiera przez usługę ftp niebezpieczne programy i uruchamia je na zainfekowanym komputerze.
Drugie miejsce w zestawieniu zajął W32/Bagle.pwdzip. Robak ten dociera do komputera w wiadomości e-mail, zawierającej załącznik z rozszerzeniem zip.
W lipcu trzecim najgroźniejszym wirusem był W32/Netsky.P. Wykorzystuje on luki w oprogramowaniu, aby dostać się do komputera. Robak ten rozsyła się przy pomocy książki adresowej programu e-mail.
W32/Sdbot.ftp był najgroźniejszym wirusem także w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się kod Exploit/Metafile, wykorzystujący lukę w Windows 2000/XP. Może on spowodować, że na komputerze zostanie wyświetlona witryna opanowana przez hackerów, zawierająca złośliwe kody lub robaki internetowe.
W Polsce kolejnym groźnym wirusem był Trj/Torpig.DC, wykradający dane użytkowników oraz poufne hasła i kody zwłaszcza klientów banków. Według autorów opracowania, wiele systemów informatycznych nadal nie ma odpowiedniej ochrony. Ich zdaniem, wiele znajdujących się w lipcowym zestawieniu wirusów umożliwia wykradanie poufnych informacji, które następnie mogą zostać wykorzystane do celów przestępczych.