Najlepsze konta oszczędnościowe - lipiec 2022. Jakie oprocentowanie oferują banki?

Konta oszczędnościowe, podobnie jak lokaty, stały się frontem konkurencyjnej bitwy o klientów. Ich oprocentowanie mocno skoczyło w górę, czasami sięga nawet poziomu znanego z lokat, ale pamiętajmy, że to nieco bardziej skomplikowany produkt finansowy. Dość łatwo wpaść w pułapkę, która sprawi, że oczekiwane oszczędności się skurczą.

  • Konta oszczędnościowe stanowią interesującą opcję w momencie, kiedy oprocentowanie zwykłych kont oscyluje wokół zera, a jednocześnie nie chcemy zamrażać kapitału na lokacie. 
  • Problem w tym, że wiele banków proponuje lokaty w przebraniu konta oszczędnościowego. 
  • Wprawdzie nie tracimy całości odsetek, jeżeli dokonamy na ich rachunku jakiejś operacji (chociażby wypłaty części środków), lecz zazwyczaj to sporo kosztuje.

Konta oszczędnościowe. Te banki dają zarobić najwięcej

Najwyżej oprocentowanym rachunkiem jest Indeksowane Konto Oszczędnościowe oferowane przez Toyota Financial Services. To aż 7,05 procent w skali roku, dzięki temu, że zgodnie z nazwą produkt indeksowany jest stawką WIBOR 3M. Teraz kilka zastrzeżeń - po pierwsze dotyczy to tylko zdeponowanych środków w wysokości do 100 tys. zł, gdyż powyżej tej kwoty oprocentowanie spada o 3 pkt procentowe. 

Reklama

I ważna uwaga - na początku każdego miesiąca pobierana jest opłata 30 zł, jeżeli w poprzednim zleciliśmy jakąkolwiek, choćby drobną wypłatę z konta. Jeśli nie, opłata jest zwracana w kolejnym miesiącu 10. dnia roboczego. Poza tym rachunek jest całkowicie zdalny.

Ciekawą opcję przedstawia mBank, którego konto oszczędnościowe, Moje Cele, oferuje oprocentowanie aż 6,5 procent. Niestety, nie nacieszymy się nim zbyt długo, gdyż tylko przez trzy miesiące. Poza tym, aby uzyskać oprocentowanie 6,5 procent, należy otworzyć też rachunek osobisty i zadbać, aby w danym miesiącu suma wpływów na Moje Cele była większa od sumy obciążeń o min. 100 zł. No i standard coraz powszechniejszy - jeden przelew w miesiącu z Moich Celów na ROR jest za darmo, ale za każdy kolejny bank pobierze niemałą prowizję.

W Citi Handlowym zarobimy aż 5,5 procent, przy środkach do 20 tys. zł, gdyż nadwyżka ponad tę kwotę wypracuje już tylko 2,5 procent odsetek. No i jest pewna pułapka - oprocentowanie nie nalicza się w miesiącach, w których wypłacimy środki. Do czołówki załapał się też instrument finansowy banku Credit Agricole chwalący się oprocentowaniem 5,33 procent w skali roku. Ale... tylko do 18 lipca 2022 r., po tej dacie bank zapowiedział obniżkę oprocentowania do 2,53 procent.

Konta oszczędnościowe na piątkę

Bardzo duża grupa banków ustawiła poziom oprocentowania kont oszczędzających na 5 procent. Każdy z tych produktów ma swoją specyfikę, w zasadzie więcej między nimi różnic niż podobieństw. 

Otwarte Konto Oszczędnościowe ING Banku ma w ofercie oprocentowanie na poziomie 5 procent, ale tylko na trzy miesiące, a co więcej kapitalizacja odsetek następuje dopiero po tych trzech miesiącach. 

Konto Oszczędnościowe Profit Banku Millennium wyróżnia się krótkim okresem obowiązywania - to zaledwie 62 dni. Takim samym okresem oszczędzania próbuje przyciągnąć Nest Bank. 

Konto MegaOszczędnościowe Alior Banku to też 5 procent, pod pewnym warunkiem. Bank naliczy odsetki w tej wysokości osobom, które nie tylko wpłacą nowe środki, ale dodatkowo zapewnią w danym miesiącu jednorazowy wpływ na rachunek osobisty w wysokości min. 2000 zł. Inny produkt Alior Banku - Konto Oszczędnościowe w ofercie "Rodzina 500+" - dotyczy tylko osób pobierających to świadczenie. Wprawdzie można na nim oszczędzać aż 12 miesięcy, lecz kwota maksymalna jest niska (zaledwie 6 tys. zł), no i wniosek o konto można złożyć wyłącznie w placówce banku. 

Bank Pekao także rozczaruje pewnie wszystkich lojalnych mu klientów, bowiem możliwość oszczędzenia 5 procent na koncie zaoferował wyłącznie klientom nowym.

Santander Consumer Bank daje możliwość oszczędzenia 5 procent rocznie, i to bez potrzeby zakładania rachunku. Co więcej, limitem przy tej stawce jest aż 200 tys. zł. 

Dobrą ofertą może być konto Aion Oszczędności, ale stawka 5 procent obowiązuje dla planu cenowego All Inclusive. Taki pakiet kosztuje zaś prawie 50 zł miesięcznie.

Krzysztof Maciejewski

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | lokaty | oszczędności | konta | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »