Reklama

Nawet 1500 złotych za zmianę dnia spłaty!

Kredyty hipoteczne są zaciągane na wiele lat, w ciągu których wiele się w naszym życiu zmienia. Jeśli do tych zmian będziemy chcieli dostosować parametry naszego kredytu, to może nas to sporo kosztować. Z informacji zebranych przez Expandera wynika, że zwykła zmiana dnia spłaty raty może kosztować nawet 1500 zł.

Dzień miesiąca, w którym chcemy płacić raty ustalamy w momencie składania wniosku o kredytu hipotecznego. Taki kredyt jest jednak spłacany przez wiele lat i nierzadko po pewnym czasie okazuje się, że inny dzień byłby dla nas korzystniejszy. Okazuje się jednak, że taka zmiana często wiąże się z wysokimi kosztami.

Reklama

Dzień spłaty zwykle jest wpisywany do umowy kredytowej, a więc zmiana wymaga podpisania aneksu. Tymczasem banki każą sobie za nie sporo płacić. Rekordzistą pod tym względem jest PKO BP. W jego przypadku opłata za aneks wynosi do 0,5 proc. pozostałego do spłaty zadłużenia, nie mniej jednak niż 150 zł. Gdy dług wynosi 300 000 zł za zmianę dnia płatności raty możemy więc zapłacić1500 zł.

Na szczęście w większości banków taka opłata jest znacznie niższa. Najczęściej kosztuje to ok. 200 zł. Najlepsze warunki w tym zakresie zapewnia BZ WBK i Credit Agricole, w których zmiana terminu raty nie wymaga podpisywania aneksu do umowy i nie wiąże się z opłatami. Warto też wspomnieć o Alior Banku, BPS, mBanku i Multibanku, w których aneks co prawda jest wymagany, ale kosztuje tylko 50 zł.

Warto jednak dodać, że nie we wszystkich bankach można dowolnie ustawić sobie dzień spłaty. Dla przykładu w Deutsche Banku wszyscy klienci spłacają raty 4. dnia miesiąca (wyjątek to Rodzina na swoim - 10. dnia) i nie można tego w żaden sposób zmienić. W Polbanku dniem spłaty automatycznie staje się dzień miesiąca, w którym został uruchomiony kredyt. Tu jednak istnieje szansa na późniejszą zmianę, o ile bank wyrazi na to zgodę i pod warunkiem zapłacenia 500 zł prowizji.

Są również banki, które co prawda nie pozwalają dowolnie ustalić sobie dnia spłaty, ale dają w tym zakresie większą lub mniejszą swobodę. Dla przykładu w Raiffersien Banku raty można spłacać tylko 6.,12.,18. lub 24.dnia miesiąca. W ING Banku Śląskim czy Euro Banku może to być 5., 10., 15., 20. lub 25. dzień miesiąca. Ostatnia grupa to 11 banków, w których można dowolnie wybrać sobie dzień, w którym chcemy dokonywać spłaty. Ich lista można zobaczyć w poniższej tabeli.

Jarosław Sadowski

Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | dzien | Expander.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »