NFZ ujawnił koszt leczenia jednego pacjenta. Wynosi on średnio ok. 2,6 tys. zł

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował raport, w którym podsumował refundację leczenia pacjentów w 2021 r., w tym koszt świadczeń i leków. Na świadczenia medyczne i leki, które można dopasować do konkretnego pacjenta lub świadczenia, NFZ wydał w 2021 r. blisko 83 mld zł. Średnio koszt leczenia jednego pacjenta przekroczył 2600 zł. Pięć lat temu średni koszt leczenia był niższy o 400 zł.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

NFZ ile kosztuje leczenie w Polsce?

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował raport, w którym podsumował refundację leczenia pacjentów w 2021 roku, w tym koszt świadczeń i leków. Ile średnio Fundusz wydał na jednego pacjenta? Kto najczęściej korzysta z leczenia?

Zespół analityków NFZ przeanalizował koszty leczenia pacjentów (świadczenia medyczne i leki) w 2021 roku. Z danych NFZ wynika, że średnio koszt leczenia jednego pacjenta to ok. 2,6 tys. zł. Pięć lat temu średni koszt leczenia był niższy o 400 zł. 80 proc. budżetu na świadczenia i leki jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne, 20 proc. - najbardziej potrzebującej populacji.

Reklama

Co to jest solidaryzm społeczny i jak wygląda w praktyce?

W Polsce każdy obywatel, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, płci i przede wszystkim niezależnie od wysokości płaconej składki zdrowotnej powinien otrzymać pomoc medyczną.

- Główną zasadą solidaryzmu społecznego jest bieżące finansowanie opieki zdrowotnej osobom chorym ze składki zdrowotnej, którą opłacają osoby zdrowe. To oczywiście duże uproszczenie, ale pokazuje mechanizm działania solidaryzmu - wyjaśnia Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ.

Okazuje się, że środki przeznaczone na świadczenia dla 100 "najdroższych" pacjentów wystarczyłby na leczenie ponad 57 tys. "średnich" pacjentów.

Zasada Pareta w opiece medycznej 

Słowem "najdroższy", wyłącznie na potrzeby raportu, analitycy określili pacjentów, za których leczenie NFZ zapłacił najwięcej. Jednocześnie są to najciężej chorzy pacjenci, którzy wymagali np. kosztownych terapii.

- Potwierdziło się, że znacząca część środków jest przeznaczana na dość niewielką liczbę pacjentów. Ciekawym jest fakt, że w analizowanym obszarze, jak w wielu innych, obserwujemy tzw. Zasadę Pareta: 80 proc. budżetu jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne 20 proc. najbardziej potrzebującej populacji.

Muszę przyznać, że wniosek z analizy rozkładu kosztów na populację jest dość zaskakujący. Okazuje się, że niemal 24,5 mld złotych przeznaczamy na świadczenia dla - uwaga - 1 proc. populacji (mieszkańców naszego kraju) - komentuje Filip Urbański, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ. Jeśli zatem uszeregujemy mieszkańców Polski pod względem kosztu leczenia od "najdroższych" do "najtańszych", to koszt leczenia 1 proc. "najdroższych pacjentów" wynosi 24,5 mld zł z 83 mld zł analizowanych.

Kto najczęściej korzysta z leczenia?

Z analizy wynika, że najwięcej środków na leczenie NFZ wydaje na pacjentów w grupach:
0-4 lata
60-64 lata
65-69 lat
70-74 lata.

Najmniej na pacjentów w wieku 20-24 lata i 25-29 lat.

POZ: Zmiany leczenia po 1 lipca

28 czerwca minister zdrowia podpisał nowelizację rozporządzenia ws. świadczeń gwarantowanych w POZ, a dzień później ukazało się zarządzenie prezesa NFZ ze szczegółami dotyczącymi m.in. tzw. małego budżetu powierzonego, czyli pakietu nowych badań diagnostycznych, które będą mogli zlecać lekarze POZ.

Na realizację pierwszego etapu rozszerzonego pakietu badań diagnostycznych w POZ NFZ planuje wydać w tym roku nieco ponad 95 mln zł.

Najdrożej NFZ wycenił oznaczenie antygenu H. pylori w kale (test laboratoryjny), najtaniej wykonanie strep-testu na wykrycie antygenu paciorkowca. Dodatkowo Fundusz, na co zwracają uwagę lekarze POZ, określa w zarządzeniu "spodziewaną liczbę badań". W sumie na realizację rozszerzonego pakietu badań płatnik planuje wydać w drugim półroczu 2022 roku 95 mln 143 tys. 578 złotych.

Na liście badań, które będą mogli zlecać lekarze w przychodniach POZ, jest dziewięć pozycji. NFZ wycenił świadczenia:

- ferrytyna - 20 zł;

- witamina B12 - 21 zł;

- kwas foliowy - 16 zł;

- anty-CCP - 57 zł;

- CRP, szybki test ilościowy (populacja do ukończenia 6. roku życia) - 14 zł;

- przeciwciała anty-HCV - 22 zł;

- Antygen H. pylori w kale - test kasetkowy - 23 zł;

- Antygen H. pylori w kale - test laboratoryjny - 61 zł;

- Strep-test - 12 zł.

Jesienią tego roku pakiet badań diagnostycznych będzie, według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, ponownie poszerzony - m.in. o badania z obszaru kardiologii - na to jednak będą się musiały znaleźć dodatkowe środki.

Zarządzenie prezesa NFZ wprowadza także zmiany dotyczące realizacji zadań związanych z wykonaniem programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Nowością jest, m.in., wprowadzenie kwartalnego i rocznego dodatku motywacyjnego dla świadczeniodawców realizujących świadczenia zdrowotne w ramach profilaktyki ChUK, których wysokość będzie uzależniona od zaangażowania podmiotu w realizację programu, mierzonego wskaźnikiem objęcia programem populacji, do której jest on adresowany.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

Medexpress.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »